Spis treści
Ogród to nasz rajski zakątek – miejsce do wypoczynku i rekreacji. Szczególnie wiosną i latem taras staje się przedłużeniem naszego salonu, bowiem nigdzie nie wypoczywa się tak dobrze jak na świeżym powietrzu. Odpowiada za to między innymi zagospodarowanie przestrzeni odpowiednią roślinnością. Posłużyć do tego mogą, popularne ostatnio, donice drewniane. Podpowiemy jak dobrze kupić jedną z nich.
Drewniane donice ze sklepowej półki
Bez względu na to czy staniesz przed regałem w jednej z popularnych sieci sklepów budowlanych, czy zdecydujesz się na wirtualne zakupy w jednym ze sklepów wysyłkowych, musisz pamiętać, że drewniane donice to zakup stosunkowo drogi w porównaniu z alternatywą z tworzywa sztucznego.
Przede wszystkim wybierz taką opcję, która zadowoli twoje gusta oraz będzie pasować do aranżacji tarasu i ogrodu. Jeśli już na tym etapie wybierzesz półśrodek – kompromis pomiędzy ceną a estetyką, szybko uznasz, że to nie były dobrze wydane pieniądze, a donica wyląduje w piwnicy.
Kupując donicę drewnianą zwróć uwagę na wymiary. To szczególnie ważne przy zakupach internetowych, kiedy zdjęcie może być mylące. Zakup zbyt dużej lub zbyt małej donicy może pokrzyżować nam plany i uniemożliwić wymarzone nasadzenia. To samo tyczy się głębokości drewnianej donicy. Musi być ona dopasowana do systemu korzeniowego planowanej w uprawie rośliny, w innym wypadku będzie niefunkcjonalna i także pójdzie w odstawkę.
Drewniane donice mają bardzo dużą masę, nawet jako samodzielne produkty. Wypełnione ziemią i nasadzeniami są wręcz niemożliwe do swobodnego transportu po ogrodzie czy tarasie. Producenci uwzględnili to w swojej ofercie, wypuszczając na rynek donice drewniane na kołach. Nie ujmuje to wdzięku, a sprawia, że możemy dowolnie aranżować przestrzeń.
Fot. Włoska donica (https://www.produktyogrodowe.pl/16-drewniane-donice-ogrodowe)
Impregnacja drewnianych donic
Musimy pamiętać, że drewniane donice będą narażone na warunki atmosferyczne przez cały rok. Oznacza to naprzemienne mrozy oraz silne promieniowanie słoneczne. Aby nasza donica była trwała, zwróćmy uwagę w trakcie zakupu, czy podlegała ona procesowi impregnacji. Z reguły proces ten przebiega ciśnieniowo, co gwarantuje drewnianym donicom odporność na różne czynniki niszczące nawet do dziesięciu lat.
Drewniane donice wiszące
Nie wszystkie rośliny muszą być uprawiane w drewnianej donicy stojącej. Na rynku są także dostępne drewniane donice wiszące. Zwróć uwagę na solidne mocowanie, gdyż ciężar donicy z nasadzeniem oraz okresowe silniejsze powiewy wiatru mogą szybko je wyrobić i donica spadnie, powodując niemałe zniszczenia i sporo hałasu.
Fot. Drewniana ściana donic ogrodowych
Kształt drewnianej donicy
To delikatny niuans w trakcie zakupów, lecz może znacząco wpłynąć na aranżację tarasu, zwłaszcza jeśli mamy niewielką powierzchnię do zagospodarowania. Proste kształty zagwarantują, że drewniana donica zostanie wciśnięta w każdy kąt i zabierze mniej przestrzeni do funkcjonowania. Donice kwadratowe i prostokątne są więc bardziej ustawne niż ich odpowiedniki w kształcie koła lub wielokąta.