Istotne elementy w architekturze ogrodu

Istotne elementy w architekturze ogrodu

Architektura ogrodowa nieustannie proponuje nowe trendy i nowe rozwiązania w temacie aranżowania przestrzeni. Wciąż jednak wyróżnić możemy kilka elementów, które w ponadczasowy, istotny sposób wpływają na estetykę oraz komfort korzystania z ogrodu. Dzięki temu będzie on atrakcyjną przystanią, która szczególnie latem stanie się naszym drugim salonem!

Ogród – miejsce spotkań

Ogród ma być naszą oazą spokoju i miejscem relaksu. To tutaj mamy wypoczywać i spotykać się z przyjaciółmi. Trudno jednak wyobrazić sobie towarzyskie spotkania bez jedzenia. Dlatego murowany grill z klinkieru to ogrodowy niezbędnik! Solidny i estetyczny nie umywa się nawet do swych przenośnych braci. Będzie on fantastycznym elementem ogrodowej architektury, który pasuje zarówno do drewna, kamienia jak i betonu, przez co doda szyku każdemu tarasowi.

Funkcjonalność roślin

Rośliny to podstawa każdego podwórka. Co jednak jeśli nie dysponujemy zbyt dużą powierzchnią? Fantastycznym sposobem może okazać się wówczas…brak trawnika! Pomysł z pozoru kontrowersyjny okazuje się być niezwykle efektownym rozwiązaniem. W tej sytuacji aranżacja polega na zbudowaniu ciągu komunikacyjnego, zazwyczaj z kostki (np. polbruk). Wokół niej należy zaś posadzić w niewielkiej odległości średniej i dużej wielkości krzewy. Idealnie sprawdzą się w tym celu m.in. rododendrony, piwonie, hortensje, które trzeba podsypać korą lub kamieniami. Unikniemy wówczas problemów z koszeniem trawy w trudno dostępnych miejscach.

polbruk

Zadbaj o oświetlenie

Magiczne światło we własnym ogrodzie? Oby bez przesady. Najwygodniejszym rozwiązaniem będą solarne lampki, które można swobodnie przemieszczać. Istotne będzie również zamontowanie oświetlenia na elewacji domu, szczególnie przy drzwiach wejściowych. Reflektorki sprawdzą się z kolei w przypadku oświetlania roślin, przy czym należy starannie ustawić kąt padania światła, tak, by nie tworzyło ono cieni na elewacji budynku.

Krętymi drogami

Kostka brukowa na dobre zagościła na naszych podwórkach. Warto jednak wykorzystać ją nie tylko do zbudowania ścieżki komunikacyjnej. Układanie kostki brukowej na planie koła pozwoli nam bowiem na stworzenie interesującego patio! Możliwości aranżacji tak zbudowanej przestrzeni są ogromne. Altana, taras, a może samotne drzewo? Wszystko zależy od naszej wyobraźni. W wykończeniu tak przygotowanej przestrzeni idealnie sprawdzą się obrzeża chodnikowe chroniące przed osuwaniem się ziemi.

Piękny ogród bez wysiłku

Podlewanie roślin to w trakcie upalnego lata konieczność. Aby jednak móc cieszyć się pięknem kwiatów bez wysiłku, niezbędne okaże się zamontowanie systemów nawadniających. Pamiętajmy jednak, że powinny one znaleźć się na szczegółowo sporządzonym projekcie ogrodu, a zatem warto zainstalować je na etapie budowy domu. Warto zlecić montaż takie urządzenia sprawdzonej firmie. Nie może się bowiem okazać, że pominęliśmy niektóre fragmenty trawnika, co może nas spotkać przy samodzielnej instalacji urządzenia, gdyż większość zraszaczy dostarcza wodę tylko do 60% zasięgu.

Zapisz
Istotne elementy w architekturze ogrodu
Ocena: 5.0 Głosów: 3

Tagi

comments powered by Disqus