Oświetlenie w pokoju dziecka - na co zwrócić uwagę

Oświetlenie w pokoju dziecka - na co zwrócić uwagę

Urządzanie pokoju dziecięcego to dobór odpowiednich elementów tworzących ciekawą całość. Wśród licznych detali na jakie należy zwrócić uwagę szczególne znaczenie odgrywa oświetlenie w pokoju dziecka, które musi zostać dobrane w sposób opcjonalny i funkcjonalny, by spełniało ono wszelkie potrzeby użytkujących pokój osób. Pod uwagę zatem należy wziąć wiek dziecka, jego indywidualne potrzeby, itp. Dzięki temu stworzymy miejsce przyjazne zarówno dla dziecka, jak i rodziców, którzy zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci muszą wykonywać w pokoju dziecięcym różne czynności opiekuńcze. Na co w takim razie zwrócić uwagę podczas dobierania oświetlenia do tego typu wnętrz? Podpowiemy już za chwilę.

Komfort i bezpieczeństwo

Szukając pomysłu na oświetlenie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo. Pokój dziecięcy ma być miejscem w którym nasza pociecha będzie czuła się idealnie, tym samym bezwzględnie zatroszczyć musimy się o zapewnienie w pokoju kilku źródeł światła, które zapewnią nam optymalne korzystanie z pomieszczenia. Przede wszystkim więc zadbajmy o zainstalowanie światła sufitowego, które będzie emitować światło rozproszone. Na ścianach, czy na suficie konieczny jest również montaż światła punktowego. W przypadku niemowląt, które musimy przewijać w nocy lepiej wybrać ścianę na światła punktowe, co znacznie ułatwi nam wykonywanie tej czynności, a jednocześnie w jej trakcie dziecko nie będzie oślepiane przez światło sufitowe. Przy starszych dzieciach nie zapomnijcie dodać lampki przy łóżku, która będzie emitować przyćmione i delikatne światło, dzięki czemu przedszkolaki bojące się ciemności spać będą spokojnie całą noc.

Oświetlenie w pokoju dziecka do nauki

Kolejnym źródłem światła o którym należy bezwzględnie pomyśleć jest oświetlenie biurkowe, które pomagać będzie podczas nauki, czy odrabiania lekcji przez dziecko w wieku szkolnym. To jednak nie jedyne miejsca w pokoju, które warto doświetlić właśnie z tego powodu. Może być to także kącik do rysowania, czy hobby. Ważne, by światło przeznaczone do nauki padało z lewej strony w przypadku osób praworęcznych lub z prawej dla osób leworęcznych.

Nie tylko bajkowe inspiracje

Istotnym aspektem doboru oświetlenia do dziecięcego pokoju jest również jego wygląd. Ważne jest, by znaleźć odpowiednie oświetlenie dekoracyjne, które swoją stylistyką będzie pasować do wyglądu całego pomieszczenia. Dobrym pomysłem zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci są lampy z motywem bajkowym. Świetnym przykładem mogą być tu lampy Kanlux z bohaterką kreskówki Dorą. To oczywiście nie jedyne pomysły i propozycje upiększenia pokoju – możemy zafundować sobie ozdobny, wielobarwny klosz, świetlną girlandę, czy też pokusić się o światełka wokół zdjęć dziecka, czy też jego rysunków.

Oświetlenie w pokoju dziecka - na co zwrócić uwagę
Ocena: 5.0 Głosów: 4

Tagi

comments powered by Disqus