Jedną z kluczowych kwestii przy wykańczaniu domu lub mieszkania jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Okazuje się jednak, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z ogromnej roli, jaką pełni światło. Nie tylko wpływa ono na widoczność, lecz także zadecydować może o nastroju i samopoczuciu domowników. Jakie są więc ogólne kryteria doboru właściwego oświetlenia?
Odpowiednia ilość oświetlenia
Dobierając lampy do danego wnętrza należy zwrócić uwagę, czy dostarczą one odpowiednią ilość oświetlenia. Jak można się domyślić, każde pomieszczenie, w zależności od swojej funkcji, wymaga innej ilości światła. Przykładowo, czytanie narzuca konieczność zapewnienia natężenia 300 lx (luksów), prace precyzyjne (np. szycie) aż 750 lx, zaś oglądanie telewizji czy wypoczywanie na kanapie – zaledwie kilkunastu czy kilkudziesięciu luksów. To zróżnicowanie rodzi potrzebę zastosowania różnych źródeł naświetlenia – głównej lampy, dodatkowych lampek (podłogowych, ściennych) czy kinkietów.
Funkcjonalność światła
Kolejnym istotnym kryterium jest odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych. Tylko wtedy będą one w pełni funkcjonalne, tj. będą spełniać rolę odpowiednią w zależności od funkcji pomieszczenia. Przykładowo, w łazience źródło światła koncentrować się powinno na lustrze (co ułatwi wykonanie makijażu lub golenie), w kuchni oprócz głównej lampy niezbędne jest dodatkowe oświetlenie przy wiszących szafkach (stojąc bowiem przy blacie, zasłania się miejsce pracy). Na funkcjonalność oświetlenia wpływa nie tylko jego rozmieszczenie, lecz także możliwość jego sterowania. Mowa tutaj o detektorach ruchu, kontroli pilotem czy dostosowanie natężenia światła do intensywności oświetlania słonecznego.
Energooszczędność
W obecnych czasach jednym z podstawowych kryteriów doboru oświetlenia jest energooszczędność. Na szczęście, na rynku nie brakuje produktów spełniających to kryterium. Przed wyborem oświetlenia należy uzmysłowić sobie różnice między świetlówkami z elektronicznymi oraz tradycyjnymi układami zapłonowymi. Te pierwsze charakteryzują się wyższą ceną, lecz najistotniejszą ich cechą jest brak przeciwwskazań do stosowania we wszystkich pomieszczeniach domu czy mieszkania. Tańsze z kolei świetlówki z układem tradycyjnym wyróżniają się związkiem pomiędzy częstotliwością załączeń światła a trwałością. Innymi słowy, najlepiej stosować je tylko w pomieszczeniach, gdzie źródło światła nie jest często włączane i wyłączane.
Oprawa oświetleniowa
Wszystkie w/w kryteria doboru oświetlenia skupiają się na funkcjach praktycznych, co nie oznacza, że nie warto dołożyć starań, aby lampy i żyrandole dostosowane były do aranżacji wnętrza. O stylu danego domu czy mieszkania decyduje harmonijne dobranie mebli, elementów wykończeniowych, jak też dekoracyjnych. Właśnie dlatego oprawa oświetleniowa powinna komponować się z klimatem wnętrza tworząc spójną i dograną całość.