Monte Rosa to nazwa najpotężniejszego masywu górskiego w całych Alpach. W jego granicach znajduje się piętnaście czterotysięcznych szczytów z najwyższą górą Dufourspitze o wysokości 4634 metrów n. p. m. W regionie masywu znajduje się ponad 20 różnych schronisk i biwaków, co świadczy o doskonale rozwiniętej infrastrukturze. Dlaczego w ogóle o tym wspominamy? Odpowiedź może być zaskakująca – w tej niezwykłej, alpejskiej scenerii, na wysokości 2810 m. n. p. m., w okolicy miejscowości Zermatt powstał budynek, który zachwyca architektoniczną formą i wyrazem. Mowa tutaj o schronisku Monte Rosa, które leży u podnóża masywu, stanowiąc bazę wypadową na okoliczne szczyty. Budowlę tę można z pewnością zaliczyć do najbardziej oryginalnych i egzotycznych projektów w szwajcarskich Alpach.
Zaprojektowane przez studentów i wykładowców Wydziału Architektury Szwajcarskiego Federalnego Uniwersytetu Technicznego w Zurychu (ETH) schronisko stanowi autonomiczną jednostkę, przy budowie której wykorzystano zaawansowane technicznie rozwiązania. Zasobami energii w schronisku zarządza komputerowy system, który odpowiada także za kontrolę emisji dwutlenku węgla. Autonomiczność projektu polega m. in. na tym , że budynek 90 % energii potrzebnej do sprawnego funkcjonowania czerpie ze światła słonecznego. Woda potrzeba w schronisku pochodzi z najbliższego otoczenia (konkretnie z topniejących lodowców), a podgrzewana jest w specjalnych zbiornikach poprzez światło słoneczne. Studenci i wykładowcy z ETH zadbali, by budynek charakteryzował się minimalnym wpływem na środowisko naturalne. Od niedawna funkcjonujący obiekt został już doceniony prze ekspertów – otrzymał nagrodę Holcim Bronze Award – Sustainable Construction, którą honoruje się wkład w zrównoważone budownictwo.
Forma budynku przypomina błyszczący górski kryształ, co idealnie wtapia go w pełen skał i lodu, malowniczy krajobraz Alp. Zewnętrzna elewacja pokryta jest metalową okładziną chroniącą wnętrza przed wiatrami i zmianami temperatury. Pięciokondygnacyjne schronisko może pomieścić do 125 gości. Odwiedzający skorzystać mogą także z jadalni i punktów widokowych, z których rozciąga się zapierający dech w piersiach krajobraz. Wnętrza budynku zbudowane jest w 100% z drewna, co czyni je niezwykle przytulnym i gościnnym. Zdaniem ekspertów, schronisko stanowi nie tylko przyjemny i wygodny punkt wypadowy dla alpinistów, lecz także wielką atrakcję dla miłośników oryginalnej architektury.
Via: openbuildings.com