Architekci podkreślają, że nowocześnie zaprojektowany salon powinien być nie tylko spójny z aranżacją pozostałych pomieszczeń w domu, ale i przy tym możliwie funkcjonalny. Sprawdziliśmy, w jaki sposób odświeżyć przestrzeń pokoju dziennego tak, aby ten był zarówno obiektem westchnień gości, jak i komfortowym miejscem wypoczynku dla wszystkich członków rodziny.
Przestrzeń ma decydujące znaczenie
Nowoczesny salon powinien być przede wszystkim dopasowany do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Poza swoją funkcją reprezentatywną, w pokoju dziennym spędzamy bowiem większość wolnego czasu, dlatego im większa przestrzeń do zagospodarowania, tym lepiej.
Przyjmuje się, że minimalnym metrażem, który pozwala na dość swobodny dobór mebli i akcesoriów wnętrzarskich jest 25-30 m. kw. Doskonałe wrażenia zapewni połączenie salonu z dodatkową kondygnacją, z której można podziwiać widok na pozostałe pomieszczenia. Zastosowanie nawet niewielkiej antresoli skutecznie poprawi wrażenia optyczne, a sama przestrzeń nabierze wyjątkowego charakteru i prestiżu.
fot. Katarzyna Kałasak Laboarch
Mniejsze salony powinny przybierać bardziej zwartego kształtu. Właściwym zabiegiem będzie tutaj zastosowanie prostokątnej lub kwadratowej ławy w centrum, wokół której należy zagospodarować przestrzeń.
fot. Michal Sas Tymowski
Właściciele większych salonów mogą zdecydować się na przełamanie schematów, wybierając zagospodarowanie planu w kształcie litery L lub decydując się na subtelne połączenie stref funkcjonalnych ze sobą.
fot. maKa architekci
Jak połączyć salon z pozostałymi pomieszczeniami?
Popularną praktyką wśród projektantów wnętrz jest takie zagospodarowanie przestrzeni domu, aby to salon stanowił jego centralną część, łączącą ze sobą wszystkie pozostałe pomieszczenia.
Wejście do pokoju dziennego powinno być wyraźnie zaznaczone, determinując jednocześnie rozkład mebli, sprzętu oraz pozostałych elementów wnętrza.
Warto mieć jednak na uwadze, że pomimo swojej centralnej lokalizacji, nowoczesny salon nie powinien pełnić funkcji węzła komunikacyjnego, co jest prawdopodobnie najczęstszym błędem w aranżacji jego przestrzeni. W miarę możliwości, salon powinien być połączeniem między holem, tarasem (hol i taras położone w jednej linii), a jadalnią, z których ta ostatnia można przecinać strefą wypoczynkową, w celu stworzenia niewielkiego bufora łączącego każde z tych pomieszczeń.
fot. Katarzyna Kałasak Laboarch
Wiemy już, jaka kolorystyka dominuje w nowoczesnych salonach
Kolorystyka pokoju dziennego jest kwestią upodobań i samych oczekiwań domowników. Wielu klientów biur architektonicznych decyduje się na wybór chłodnych, białych i biało-czarnych barw. To dobre rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w salonach ekspozycyjnych, w których nie spędza się zbyt wiele czasu. Taką stylistykę, połączoną z charakterystycznym oświetleniem LED mogą rozważyć także osoby, dysponujące nieco mniejszą powierzchnią, ponieważ połączenie monochromatycznych barw optycznie powiększa salon.
fot. LIVING ROOM pracowania projektowa
Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest dobór spośród palety kolorów, które zagwarantują ciepły klimat. W nowoczesnych salonach z powodzeniem łączy się beż, delikatne odcienie żółci oraz écru.
fot. Michal Sas Tymowski