Spis treści
Zapytaj spawacza, co powoduje odpryski podczas spawania MIG, a odpowiedzią będzie – po prostu spawanie metodą MIG. Układy MIG używają drutu elektrodowego, który łączy się z metalem w celu utworzenia spoiny, a odpryski to nadmiar stopionego drutu, który wiąże się ze wszystkim innym. Zbyt duża ilość odprysków może prowadzić do przestojów związanych z czyszczeniem i niestety marnowaniem materiałów.
W spawaniu metodą MIG nie ma jak uniknąć powstawania odprysków. Jeśli jednak masz problemy z nadmiernymi odpryskami, które rujnują de facto Twoją pracę, ta poniższa lista kontrolna może pomóc Ci je zredukować.
Profesjonalne spawarki Paton – https://paton.com.pl/
1. Nieprawidłowe parametry
Najpierw, zanim rozpoczniesz pracę, sprawdź parametry, aby upewnić się, że posiadasz odpowiednie ustawienia dla natężenia prądu.
Prawidłowe natężenie prądu zależy od prędkości drutu. Jeśli natężenie prądu jest zbyt wysokie, dojdzie do powstawania omawianych odprysków. Z kolei na odwrót zbyt niskie napięcie doprowadzi do tego samego zjawiska. Aby rozwiązać problem, zmniejsz natężenie prądu, spowalniając przewód lub zwiększ napięcie – lub znajdź równowagę między nimi.
2. Nieregularny łuk
Nieprawidłowe wysunięcie drutu nie jest jedyną przyczyną błędnego łuku spawalniczego. Taki stan rzeczy może również wynikać z nieprawidłowego napięcia rolki napędowej, złego podłoża, brudnej wkładki, niewłaściwej wielkości końcówki kontaktowej… lista jest naprawdę długa. Jeśli łuk zacznie się rozpryskiwać, należy jak najszybciej rozwiązać problem, aby uniknąć zjawiska powstawania odprysków.
3. Błąd użytkownika
Odpowiednia technika i doświadczenie będą niezbędne do minimalizacji powstawania odprysków. Optymalnie spawacz powinien trzymać pistolet MIG w odległości nie większej niż 15 stopni od pionu. Odchylenie od tych parametrów może spowodować, że gaz osłonowy pokryje nierównomiernie spoinę.
4. Brud
Brudne powierzchnie w dowolnym miejscu, od przedmiotu obrabianego do wkładki pistoletu, mogą także prowadzić do powstawania nadmiernych odprysków. Dlatego zanim zaczniesz pracę sprawdź dokładnie drut pod kątem rdzy lub brudu, a obrabiany przedmiot pod kątem oleju, farby, smaru lub innych zanieczyszczeń.
5. Niska jakość lub nieprawidłowe materiały eksploatacyjne
Wysokiej jakości materiały eksploatacyjne niekoniecznie będą zawsze najdroższe, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że to materiały godne zaufania, trwałe, spójne i, co najważniejsze, mają odpowiednią jakość do konkretnego zastosowania. Drut o niskiej jakości może mieć różną średnicę, gdy przepływa przez pistolet przy różnych prędkościach drutu, mniej niż optymalna końcówka. Korzystanie z części o odpowiedniej jakości może znacznie przyczynić się nie tylko do zapobiegania nadmiernym odpryskom, ale także wielu innym problemom.