Rola żurawia samojezdnego w budownictwie

Rola żurawia samojezdnego w budownictwie

Żurawiem samojezdnym nazywamy sprzęt na specjalnie skonstruowanym podwoziu lub samochodzie ciężarowym, który służy do podnoszenia i opuszczania materiału. Jakie są rodzaje żurawi samojezdnych?

Czym jest żuraw samojezdny?

Żuraw samojezdny, zwany również samochodowym, to urządzenie przeznaczone do prac montażowych i przeładunkowych. Wykorzystywany jest na placach budowy o różnych powierzchniach, podczas prac związanych ze stawianiu rozmaitych konstrukcji stalowych, czy betonowych. Może pracować w trybie transportowym i dźwigowym. Żuraw samojezdny zazwyczaj jest skonstruowany na podwoziu samochodu ciężarowego lub specjalnie skonstruowanego pojazdu. Za podnoszenie i opuszczanie materiału odpowiedzialny jest wychylny wysięgnik oraz cięgnik. Częścią urządzenia są również łapy, które zapewniają mu odpowiednią stabilność niezbędną do pracy w trybie dźwigowym.

Ekologiczna i wygodna praca żurawi samojezdnych

Nowoczesny żuraw samojezdny zwykle nie wymaga tak dużej pracy, jak ten w konstrukcji segmentowej. Dzięki temu działanie tych maszyn w trybie dźwigowym jest automatyczne i znacznie mniej pracochłonne. Kompaktowa budowa tych urządzeń zapewnia precyzję w trakcie użytkowania oraz pracę na ciasnych przestrzeniach z ładunkami o dużych rozmiarach. Ponadto, istnieją modele żurawi zasilane akumulatorowo. Dzięki temu możliwe jest działanie bez emisji substancji szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Niektórzy producenci stawiają też na montaż części urządzeń całkowicie podlegających procesowi odzysku.

Klasyfikacja żurawi samojezdnych

Żurawie samojezdne to maszyny, które można klasyfikować ze względu na typ podwozia i rodzaj napędu. Istnieją typy żurawi na podwoziu samochodowym, gąsienicowym, terenowo-kołowym, jak również jezdniowo-terenowym. Ze względu na rodzaj napędu wyróżnić można żurawie spalinowo-mechaniczne, spalinowo-elektryczne i spalinowo-hydrauliczne. Ponadto warto też wspomnieć, że oprócz rodzaju podwozia i napędu, modele samojezdne różnią się między sobą wartością obciążenia, długością wysięgnika, wysokością podnoszenia, głębokością opuszczania, kątem obrotu, ale również prędkością jazdy sprzętu i jego masą. Istnieją urządzenia, które mają nośność maksymalną wynoszącą 2,5 t, ale są też sprzęty, które mogą udźwignąć materiał o wadze 90 t. Urządzenia różni też przeznaczenie, gdyż niektóre modele umożliwiają głównie przenoszenie ładunków i montaż ścian, z kolei te większe i bardziej zaawansowane znajdują zastosowanie w branży wojskowej, motoryzacyjnej, a nawet lotniczej. Tak duża różnorodność w budowie i przeznaczeniu żurawi samojezdnych sprawia, że każdy inwestor może wybierać produkt zgodny z jego potrzebami, mając do dyspozycji modele w rozmaitych cenach. 

Rola żurawia samojezdnego w budownictwie
Ocena: 5.0 Głosów: 1
comments powered by Disqus