Spis treści
Oryginalne, a przez to nieprzeciętne elewacje domów to powód do dumy niejednego właściciela domu, czy jego projektanta. Dziś domy przykuwają uwagę z różnych powodów, począwszy od niebanalnej kubatury, oryginalnych kolorów, na elewacji kończąc. Okazuje się bowiem, że tak naprawdę czasem trzeba naprawdę niewiele, by wyróżnić się z tłumu. I o tym, w jaki sposób zrobić to za pomocą oryginalnej elewacji opowiemy w tym artykule.
Minimalistyczne elewacje domów
Proste formy to jeden z chętniej wykorzystywanych sposobów na elewacje domów. Minimalistyczne podejście sprawia, że domy wyglądają nie tylko estetycznie, ale i bardzo oryginalnie. Wykorzystanie prostych produktów pozwala na wykończenie domu w sposób świadczący o guście właścicieli oraz o inwencji i fantazji architekta. Jednym z możliwych do użycia elementów, który stworzyć może piękną elewację w stylu minimalistycznym jest drewno. Taka elewacja świetnie wyglądać będzie w leśnym otoczeniu, gdzie dom skomponuje się ze znajdującą się wokół przyrodą.
Zobacz – Budowa domu – z wykonawcą, czy bez?
Intymność nade wszystko
fot. FAAR architekci – StoDom(a)
Dobrym sposobem na stworzenie oryginalnej elewacji domu jest zadbanie o to, by dom zapewniał intymność. W wielu przypadkach elewacje umożliwiają ukrycie przed niepożądanym wzrokiem osób z zewnątrz tego, co kryje się we wnętrzu domu. Oryginalny kształt domu, dekoracje, małe okna, kształt dachu, etc., wszystko to służyć może ukryciu wnętrza domu przed zaglądaniem do jego środka z ulicy. Taka bardzo skromna forma domu, wręcz ascetyczna często w parze idzie z oryginalną elewacją domu, w konsekwencji czego mamy do czynienia z wyjątkowym domem, podziwianym nie tylko przez architektów.
fot. KOLA Studio Wizualizacje Architektoniczne – Dom rodzinny typu stodoła
Kolor czyni cuda
Poza materiałem, z którego wykonać można oryginalne elewacje domów dużą rolę odgrywa też kolor, jaki zostanie użyty do ich wykończenia. To olbrzymie pole do popisu, zwłaszcza, że można zastosować naprawdę mnóstwo ciekawych rozwiązań, poczynając od różnych kolorów na poszczególnych ścianach, na zróżnicowanych materiałach kończąc, dzięki czemu zyska się podwójny efekt oryginalności. Dla przykładu, budując dom dwukondygnacyjny, piętro domu wykończyć można w jasnym kolorze, zaś elewacja budynku na parterze może mieć ciemną, kontrastującą barwę. Jeśli dodatkowo ściany obu kondygnacji zostaną wykończone innym materiałem, efekt będzie jeszcze bardziej wyrazisty.
Zobacz również – Koszt budowy domu. Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat
Elewacje domów podkreślające spójność z naturą
Dzięki możliwościom, jakie daje posiadanie oryginalnej elewacji domu, dziś możliwe jest połączenie otaczającej dom natury z wyglądem samego domu oraz z potrzebami jego mieszkańców. Jeśli odpowiednio zestawić ze sobą wszystkie elementy składowe domu, przede wszystkim zaś te zewnętrzne, wówczas może udać się wpasować budynek w otoczenie, dzięki czemu będzie zespolony z naturą. Sposobem na takie właśnie naturalne wtopienie domu w tło jest stosowanie przeszklonych elewacji, które dają efekt zbliżenia z przyrodą. Dodatkowo dzięki dużym przestrzeniom z oknami do wnętrza domu dociera duża ilość światła, a z wnętrza rozciągają się piękne widoki na otoczenie.
fot. ask architekt szymon kuhn – Projekt domu w Wińcu
fot. ARCHITEKTLEMANSKI.PL – DOM GG
Zdjęcie główne – ARCHITEKTLEMANSKI.PL – DOMO DOM