Spis treści
Nie bójmy się tego powiedzieć otwarcie. Mała i wąska kuchnia to prawdziwa udręka wielu z nas! Może podpisać się pod tym stwierdzeniem większość mieszkańców domów wielko powierzchniowych, zwłaszcza tych budowanych ponad dekadę i więcej lat temu wstecz, w czasach socjalistycznych; zgodzą się i ci mieszkający w kamienicach przedwojennych. Choć współczesne projekty z reguły nie znają tego problemu, bo na ogół tworzone są kuchnie z pomysłem duże i przestronne, jednak spotkać możemy także osoby, które padły „ofiarą” współczesnych, źle przemyślanych konceptów.
Aby pomóc wam rozwiązać problem jakim jest wąska kuchnia, podpowiemy w jaki sposób zaaranżować zastaną przestrzeń, by była ona atrakcyjna wizualnie, a jednocześnie bardzo funkcjonalna. I modna. Oto w jaki sposób osiągnąć można ten efekt.
Po pierwsze: powiększ kuchnię
fot. Miostudio – Realizacje
Najlepszym sposobem na zaaranżowanie nieustawnej kuchni, jest jej … powiększenie. Nie oznacza to od razu, że konieczne będzie wyburzenie ściany i zaadaptowanie części przestrzeni z sąsiedniego pokoju. Zrób to za pomocą prostych trików, które sprawią, że Twoja wąska kuchnia urośnie w oczach. Bardzo dobrą metodą jest zastosowanie jasnych barw do pomieszczenia. Optycznie powiększą i rozszerzą one wnętrze, nadając mu przy okazji atrakcyjny i schludny wygląd. Unikać należy barw ciemnych, co nie oznacza, że są one całkowicie zakazane. Świetnie zaaranżowane kuchnie z pomysłem mogą zawierać chociażby elementy kontrastujące z jasnymi meblami, ciemne wykończenia, czy dodatki, które znacznie uatrakcyjnią kuchnię, a jednocześnie nie przytłoczą.
Pamiętaj: wąska kuchnia idealnie wygląda w pastelach, beżach, bielach, a także szarościach o jasnym, delikatnym odcieniu. Sprawdzą się tu również silne kontrasty. Wąska kuchnia wyglądać będzie znakomicie prezentując meble o kontrastowych frontach szafek, czy też naprzeciw ściany w ciemnym kolorze.
Po drugie: wąska kuchnia równa się odpowiednie ułożenie mebli
fot. Madama – Wola
Jeśli Twoja kuchnia jest wyjątkowo wąska i mało przestronna, ważne byś poustawiał w niej meble wzdłuż jednej ściany. Podobnie praktykuje się w przypadku urządzeń kuchennych, dlatego też zadbaj o to, by lodówka, czy zmywarka znalazły się po tej samej stronie co szafki i blaty kuchenne. Twoja kuchnia wyglądać będzie bardzo schludnie i modnie, a jednocześnie nabierze bardzo praktycznych cech. Takie ustawienie świadczy nie tylko o dobrej znajomości zasad aranżacji wnętrz, ale i nadaje pomieszczeniu maksimum funkcjonalności.
Nieco szersze, choć mimo wszystko wąskie kuchnie z pomysłem można zaaranżować nieco inaczej, wzdłuż dwóch ścian prostopadłych, czyli w kształcie litery L. Taki układ szczególnie sprawdza się w kuchniach, gdzie liczy się każda wolna przestrzeń robocza. W tego rodzaju zabudowie pomieścić można znacznie więcej szafek niż w przypadku kuchni urządzonej wyłącznie wzdłuż jednej ściany.
Stół, krzesła i … oświetlenie
fot. Sebastian Germak – Avangarda Meble – Skandynawskie kuchenne klimaty
Stół i krzesła to z reguły meble, o których można zapomnieć w wąskiej kuchni. Nie jest to jednak całkowicie niemożliwe. Warto pomyśleć o małym stoliku i składanych krzesłach, czy o wysuwanym blacie.
Można też stworzyć osobną jadalnię w innej części domu (choć z oczywistych względów niezbyt oddalonej), albo pokusić się o otwarcie kuchni i połączenie jej razem z jadalnią. Taki sposób szczególnie zaleca się w mieszkaniach z kuchnią ślepą, w której nie znajdziemy ani jednego okna. Po pierwsze stanie się ona znacznie przestronniejsza, po drugie zdecydowanie bardziej rozświetli się, tym samym ułatwiając wszelkie prace kuchenne.
Nie zapomnijmy również o dobrze rozłożonym oświetleniu. To od niego zależeć będzie w dużej mierze wygoda oraz komfort pracy. Źle doświetlona kuchnia to mała funkcjonalność, dlatego poza światłem centralnym kuchnie z pomysłem często mogą poszczycić się oświetleniem punktowym, które zamontowane zostało w miejscach strategicznych, jak chociażby nad kuchennym blatem.
Zobacz również: Aranżacja salonu w budynku wielorodzinnym – na co zwrócić uwagę
Wąska kuchnia otwarta na salon
fot. Madama – Wola
Sposobem na znakomite zagospodarowanie małej i wąskiej przestrzeni kuchennej jest też otwarcie jej na salon. Jeśli interesuje was taka właśnie opcja, możecie otworzyć kuchnię na wiele sposobów, ale przy jednoczesnym wyraźnym jej oddzieleniu od salonu. Można zrobić to np. za pomocą wyspy, barku, czy bufetu, które stanowić będą dodatkowy obszar roboczy lub powierzchnię do spożywania posiłków. To opcja szczególnie atrakcyjna dla osób, które chcą w dużym stopniu zasłonić harmider jaki często panuje w kuchni w trakcie przygotowywania posiłków.
Dodatkowe szafki i otwarte półki
fot. ZAWICKA-ID – Mieszkanie dla młodych
Nowoczesne kuchnie z pomysłem nie stronią od wykorzystania każdego wolnego miejsca w sposób optymalny. Dlatego też warto, by nasza wąska kuchnia w możliwie najpełniejszy sposób wykorzystywała każdą wolną przestrzeń , zagospodarowując ją dodatkowymi szafkami, czy otwartymi półkami. Tym sposobem zwiększy się przestrzeń do przechowywania rozmaitych produktów spożywczych, czy gospodarczych potrzebnych do przygotowywania posiłków. O ile istnieje więc taka możliwość, koniecznie zagospodarujcie wszelkie wnęki oraz jak największą ilość ścian, tak, by zachować swobodę i komfort pracy, a jednocześnie zapewnić sobie sporo dodatkowej przestrzeni. Z kolei po stronie z szafkami kuchennymi warto zamontować zabudowę wysoką, która wykorzysta przestrzeń aż po sufit, świetnie wpasowując się nawet w kuchnie o trudnych i mało wygodnych kształtach. Warto pamiętać jednak, że taką opcję stosować można jedynie w przypadku otwartej na salon, czy jadalnię kuchni, bowiem w pomieszczeniu zamkniętym zabudowa taka optycznie skróci i zwęzi nasze pomieszczenie.