Spis treści
Salon w budynku wielorodzinnym to prawdziwe wyzwanie. Niejednokrotnie stawić czoła musimy wielu przeszkodom, które związane są chociażby z ustawnością pokoju, koniecznością wydzielenia kilku stref, czy niewielkim metrażem. Aranżacja salonu wymaga wtedy zastosowania pewnych sztuczek, dzięki którym przestrzeń wyglądać będzie wprost kapitalnie, a każdy czuł będzie się tu jak ryba w wodzie.
fot. TILLA architects – Mieszkanie 45 m2
Na co zwrócić uwagę urządzając jedno z najważniejszych w całym domu pomieszczeń, stanowiące zarazem wizytówkę całego mieszkania jak i nas samych jako gospodarzy, odpowiemy już za chwilę.
Mała przestrzeń – mało mebli
Aranżacja salonu, to przede wszystkim sztuka wyboru i doboru. Musimy zatem zdecydować, w jakim stylu urządzić swój salon, a także jakie meble do niego dobrać. W małych salonach kierujcie się zasadą, by zrezygnować ze zbyt dużego nagromadzenia mebli i sprzętów, które jeszcze bardziej zmniejszyłyby dostępną przestrzeń.
fot. Perfect Space – Jedno-dwuosobowe gniazdko
Lepiej postawić tu na niezbędne minimum i cieszyć się wolną przestrzenią, niż nagromadzić zbyt dużą ilość przedmiotów. Dobrze przemyślcie również gdzie postawić wasze meble, będzie to bowiem kluczowe w zaaranżowaniu przestrzeni. To od rodzaju mebli i od miejsca w którym je postawicie zależeć będzie, czy wasz salon wyglądał będzie stylowo, czy sprawi wrażenie chaotycznego.
Nie przegap – Nowoczesne aranżacje wnętrz
Aranżacja salonu, a rodzaj mebli
Jeśli wiecie już, iż małe salony w budynkach wielorodzinnych nie wypadają korzystnie z dużą ilością sprzętu, musicie wiedzieć również, jaki rodzaj mebli dobrać do takiego mieszkania. Przede wszystkim świetnie prezentować będą się meble niskie i o bardzo lekkich, podobnych do siebie formach. Tak dobrane, o zbliżonej wysokości dają wrażenie, iż nasz salon jest zdecydowanie większy, a także szerszy, co istotne jest zwłaszcza w salonach długich i wąskich. Jeśli dodać do tego jasne, gładkie i błyszczące fronty, uzyskamy jeszcze lepszy i bardziej wyrazisty efekt.
fot. IN pracownia projektowania wnętrz – projekt wnętrz mieszkania
Im więcej funkcji daje jeden mebel, tym lepiej. Pozwala to bowiem zaoszczędzić miejsca, przy jednoczesnym wykorzystaniu kilku opcji jakie daje. Dla przykładu: kanapa posłużyć może zarówno do siedzenia, jak i spania, a mały stolik na kółkach zamienia się raz w mini barek, a raz w stolik do kawy.
Jasne kolory kochają małe przestrzenie
fot. Devangari Design – Skandynawskie 62m²
Dobra aranżacja salonu wymaga nie tylko odpowiednich mebli, ale i dobrze dobranych barw. Jak wcześniej już wspomniano, warto postawić na jasne kolory mebli. Jednak jasne barwy możemy wybrać też na ściany, czy podłogi. Jasne i neutralne kolory kochają małe przestrzenie. W małych salonach pięknie wyglądać będą więc biele, beże, także szarości i błękity. To barwy, które sprawdzą się najlepiej, choć można postawić i na kontrasty.
Jeśli boicie się, iż salon będzie wyglądał zbyt jednolicie i bezbarwnie, koniecznie ożywcie go odpowiednimi, różnobarwnymi dodatkami. Unikniecie wówczas niebezpieczeństwa, iż wasz i tak niewielki salon zostanie pomniejszony optycznie przez ciepłe barwy. Jako dodatki wybrać możecie poduszki, kolorowe obrazy, czy zasłony.
Kanapa i zamknięte szafki
fot. MEEKO Architekci – Mieszkanie kompaktowe w Krakowie
Centrum każdego salonu stanowi kanapa lub sofa. Jest to bezwzględnie najważniejszy mebel w pomieszczeniu. Do małych salonów dobrze jest wybrać sofę narożną, która stanowić będzie centrum strefy przeznaczonej na wypoczynek. I tu ważne jest, by nasza rogówka miała odpowiedni rozmiar, czyli nie zajmowała zbyt dużej powierzchni, bowiem mogłaby ona zdominować przestrzeń i zagospodarować całą wolną przestrzeń.
Kolejnym ważnym elementem wystroju i wyposażenia salonu są meble do przechowywania. Jeśli zdecydujesz się na wstawienie ich do salonu, postaw na wąskie komody, czy zamknięte szafki. Jeśli salon posiada wnęki, warto wstawić w nie szafy. Taka aranżacja salonu zdecydowanie pozytywnie wpłynie na optyczną wielkość salonu – wizualnie nie zmniejszą się jego gabaryty, a my będziemy mieli znakomity mebel do przechowywania rozmaitych przedmiotów.
A może salon z kuchnią?
fot. ZAWICKA-ID – Mieszkanie dla młodych
Dobrym rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w wielu mieszkaniach jest połączenie salonu z kuchnią. Zwiększa to optycznie zarówno wielkość kuchni, jak i salonu, jednocześnie pozwalając na wyodrębnienie oddzielnych stref. Takie otwarcie kuchni na salon może być znakomitą perspektywą dla osób, które sporą część dnia spędzają w kuchni. Połączenie jej z salonem da możliwość uczestniczenia w życiu domowym przy jednoczesnym gotowaniu, czy pieczeniu. To ciekawy i bardzo praktyczny pomysł, dzięki któremu można tworzyć kulinarne arcydzieła, a jednocześnie oglądać telewizor, czy rozmawiać z przebywającymi w salonie domownikami. Taka aranżacja salonu nie jest jeszcze zbyt popularna w mieszkaniach w wielorodzinnych budynkach, jednak z uwagi na praktyczne aspekty, coraz częściej stosowana.
Pamiętaj, że choć aranżacja salonu nie jest prostą sprawą, zwłaszcza jeśli do dyspozycji masz naprawdę niewielką przestrzeń, jednak przy odrobinie chęci uda ci się stworzyć miejsce odpowiadające ci pod każdym względem – zarówno wizualnym, jak i funkcjonalnym.