Wykończenie mieszkania lub domu to nie lada wyzwanie. Należy pamiętać o każdym, nawet najmniejszym szczególe, aby zmaksymalizować potencjał drzemiący w zwykłych czterech ścianach. Elementem, którego nie powinno zabraknąć są listwy przypodłogowe. Z pozoru niewielki element posiada szereg funkcji, które bezpośrednio wpływają na komfort domowników. Dlaczego listwy podłogowe są tak ważne? Jakie rodzaje listew przypodłogowych znamy? Chętnie odpowiemy na te pytania.
Listwy przypodłogowe – dlaczego są ważne?
Listwa przypodłogowa to z pozoru niewielki element w każdym mieszkaniu. Nic bardziej mylnego. Listwy przypodłogowe wypełniają wiele zadań. Do ich grona zalicza się między innymi wszechstronne zabezpieczenie ściany. Sprzątanie podłóg to częsty proceder. Podczas porządków odkurzacz, szczotka lub mop często sięga samej granicy ze ścianą. Listwy podłogowe stanowią wówczas barierę pomiędzy ścianą, a podłogą chroniąc przed ewentualnymi uszkodzeniami lub zabrudzeniami. Odpowiednio dobrane, wysokie cokoły przypodłogowe będą chronić powierzchnię ściany, jednocześnie stanowiąc estetyczny element wykończenia. Nie da się ukryć, że listwy przyścienne wpływają na ogólny odbiór wnętrza. Z pozoru niewidoczne, wychodzą na jaw dopiero po dłuższej chwili. Są doskonałym dopełnieniem paneli podłogowych, tworzą spójną i estetyczną całość.
Listwy podłogowe – funkcjonalność i wygoda
Listwy przypodłogowe MDF to doskonały sposób na ukrycie dużej ilości kabli. Na co dzień korzystamy z wielu urządzeń, których kable potrafią zepsuć estetykę wnętrza. Wiele modeli listew przypodłogowych posiada system rozprowadzania kabli. Jest to rozwiązanie wpływające na wygląd pomieszczeń, ale również bezpieczeństwo domowników. Duża ilość przewodów generuje ryzyko zwarć lub potknięć, co warto wziąć po uwagę. Listwy podłogowe doskonale kamuflują szczeliny dylatacyjne. Są to krawędzie pomiędzy panelami, a ścianą. Ich zakrycie nie tylko sprawia, że pokój wygląda estetycznie. Ma to również głębsze dno. Dylatacja jest niezbędna, aby podłoga z biegiem czasu nie nabawiła się odkształceń. Lata użytkowania to też lata pracy podłogi, która może kurczyć się i rozkurczać. Szczelina dylatacyjna jest niezbędna do utrzymania podłogi w odpowiednim stanie. Aby uniknąć gromadzenia się kurzu, a także zakryć niedoskonałości należy zastosować listwę podłogową.
Listwa przypodłogowa – jakie są jej rodzaje?
Ogromnym powodzeniem niezmiennie od dekad cieszą się listwy wykonane z drewna. Idealnie dopasowują się do drewnianych podłóg. Tworzą niepowtarzalny klimat, a jednocześnie gwarantują wysoką wytrzymałość na długie lata. Najpiękniejsze listwy przypodłogowe oferuje sprawdzona firma Barlinek. Dużą popularnością cieszą się białe listwy przypodłogowe, które sprawiają, że wnętrze wygląda schludniej. Na rynku dostępne jest całe mnóstwo kolorów, dzięki czemu listwy przypodłogowe sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. W sieci znajdą Państwo szeroki wybór listew wykonanych z różnych materiałów. Zarówno listwy przypodłogowe plastikowe czy listwy przypodłogowe PCV mają swoje wady i zalety. Idealnym dopełnieniem podłóg drewnianych będą drewniane elementy dopełniające całość. Coraz więcej architektów, dekoratorów wnętrz powraca do korzeni, ponieważ drewno nigdy nie wyjdzie z mody!
Listwy panelowe nie odłączny element każdego mieszkania. Ich liczne funkcje sprawiają, że trudno wyobrazić sobie ich brak! Warto zdecydować się na usługi sprawdzonych producentów. Gwarancja jakości materiałów, doświadczenia, a także szeroki wybór usług to ogromne atuty, które należy wziąć pod uwagę.