Bramy garażowe to niezbędny element każdego domu. To one bronią dostępu do Twojego samochodu i zapobiegają uciekaniu ciepła z wnętrza. Co trzeba wiedzieć przed montażem bramy garażowej? Jak on wygląda i ile kosztuje? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.
Bramy garażowe – niezbędne i różnorodne
Modeli bram garażowych jest wiele i wciąż powstają nowe propozycje. Klasyczne, dwuskrzydłowe bramy to już powoli przeżytek, a wypierają je sterowane elektrycznie, wygodne, ciche i zajmujące niewiele miejsca bramy segmentowe. Są one bardziej wymagające przy montażu, ale i tak warto się na nie zdecydować: doskonale izolują wnętrze i zapobiegają uciekaniu ciepła na zewnątrz.
Na rynku dostępne są również bramy garażowe rolowane lub żaluzjowe. W ten sposób nazywa się modele działające jak rolety. Zajmują one bardzo mało miejsca i są jednym z najnowocześniejszych rozwiązań. Wreszcie mamy też bramy uchylne, które przemieszczają się w górę po prowadnicach. To rozwiązanie w przystępnej cenie, ale o kiepskich właściwościach izolacyjnych. Zajmują one również sporo miejsca – przy otwieraniu potrzebna jest przestrzeń z przodu.
Kiedy montować bramy garażowe?
O to kiedy zamontować bramę garażową, najlepiej zapytać specjalistę. To naprawdę poważne zadanie, które musi zostać wykonane poprawnie, aby brama służyła Ci naprawdę długo.
Są dwie szkoły montażu bram garażowych. Zgodnie z pierwszą z nich, montaż powinien zostać wykonany możliwie jak najwcześniej, najlepiej już wtedy, kiedy garaż będzie zbudowany w całości. To rozwiązanie ma sporą zaletę – dzięki wczesnemu zamontowaniu bramy, z garażu można zrobić składzik materiałów budowlanych do budowy i wykańczania.
Niestety, na tym zalety tego rozwiązania się kończą. W momencie, gdy budowa wciąż trwa, brama narażona jest na poważne uszkodzenia, zabrudzenia czy usterki. Będzie wielokrotnie otwierana i zamykana, co oczywiście nie powinno sprawić problemu, ale pracownicy wykańczający dom na pewno nie będą na nią uważać tak, jakbyś sobie życzył. Może się okazać, że taka brama będzie musiała zostać po zakończeniu budowy… wymieniona.
Druga szkoła mówi o montażu bramy garażowej na samym końcu prac budowlanych, kiedy w zasadzie wszystko jest gotowe. We wnętrzu z gotową podłogą, ścianami i innymi elementami można umieścić nową bramę bez obaw o to, że ulegnie ona uszkodzeniom. Wystarczy ją wyregulować i… gotowe!
Koszt montażu bramy garażowej
Wiemy już, kiedy zamontować bramę garażową i dlaczego to takie ważne – teraz czas na oszacowanie kosztów takiego przedsięwzięcia. Niestety, brama garażowa nie powinna być raczej montowana przez osoby niemające doświadczenia, co znaczy, że montaż trzeba opłacić u specjalisty.
Wiele firm oferuje montaż bramy garażowej w cenie zakupu, co jest korzystną transakcją. Jeśli jednak zdecydujesz się na montaż wykonywany oddzielnie, to przygotuj się na znaczny wydatek. Na cenę montażu bramy wpływa jej jakość oraz poziom zaawansowania poziomu sterującego, a także rozmiar bramy i czas, który będzie potrzebny do jej zamontowania. Zdecydowanie mniej zapłacisz za lekką, pojedynczą bramę, a znacznie wyższą sumę wydasz na montaż podwójnej, ciężkiej bramy.
Przejdźmy do konkretów. Rynkowe uwarunkowania pozwalają oszacować, że koszt montażu bramy to zazwyczaj od 15 do 20% jej wartości, co znaczy, że prosta brama bez napędu będzie kosztować Cię maksymalnie 400 zł. Segmentowe bramy o bardziej skomplikowanej budowie i sterowaniu do już cena w okolicach 700 zł, natomiast bramy z półki premium mogą kosztować Cię nawet dodatkowy tysiąc złotych.
Koszty montażu bramy garażowej może nie są kolosalne, ale w okresie budowy domu i jego wykańczania liczy się każdy grosz. Warto postawić więc na pewne rozwiązanie i wybrać produkt sprawdzonego producenta. Dzięki temu zyskujesz pewność wysokiej jakości i skutecznego montażu.