Spis treści
Ogrodzenie z paneli z metalowego drutu to estetyczna i solidna alternatywa dla siatki ogrodzeniowej. Można dopasować je kolorystycznie do aranżacji posesji, będą też stanowić barierę trudniejszą do sforsowania dla nieproszonych gości. By jednak ogrodzenie spełniło Twoje oczekiwania, trzeba wybrać odpowiednie panele ogrodzeniowe. Sprawdź, na jakie parametry i cechy przęseł trzeba zwrócić szczególną uwagę.
Wysokość paneli ogrodzeniowych
Pierwszą decyzją powinien być wybór wysokości ogrodzenia. Panele ogrodzeniowe są bowiem dostępne w postaci przęseł o mocno zróżnicowanej wysokości, zwykle od 100 do 200 cm. Ich wysokość o 20-30 cm można jeszcze podnieść podmurówką.
Klasyczne ogrodzenia wokół posesji z domami to panele o wysokości 150-170 cm. Wyższe to już raczej domena ogrodzeń wokół budynków firmowych. Trzeba przy tym pamiętać, że stawianie ogrodzenia o wysokości większej niż 220 cm wymaga zgłoszenia w urzędzie. Jeśli z kolei planujesz tylko wytyczyć ogrodzeniem alejki na posesji czy oddzielne kawałki działki, warto wybrać panele o wysokości około metra. Szeroki wybór tych elementów znajdziesz na https://www.siatkopol-sklep.pl/category/panele-ogrodzeniowe.
Średnica drutu
Przęsła ogrodzeniowe wykonuje się z drutów o różnej średnicy. Te z grubszego materiału są droższe, ale również solidniejsze. Najlepiej wybierać panele z drutu o grubości od czterech do pięciu milimetrów. Te grubsze dobrze sprawdzą się szczególnie jako ogrodzenie wokół zakładów pracy. W przypadku ogrodzenia wokół domu cztery milimetry spokojnie wystarczą.
Wielkość oczek w panelach
Na solidność, ale też i cenę paneli ogrodzeniowych wpływa wielkość oczek tych elementów, czyli rozstaw pionowych i poziomych drutów. Najpopularniejsze są obecnie przęsła z oczkami o wymiarach 5 cm x 20 cm. Ten pierwszy wymiar to odległość między drutami pionowymi i to właśnie pod tym kątem panele są najbardziej zróżnicowane.
Jeśli chcesz mocniej przesłonić to, co dzieje się na Twoim podwórku, postaw na droższe przęsła z mniejszymi oczkami. Warto jednak pamiętać, że takie panele będą również cięższe, co przy wysokich elementach może okazać się utrudnieniem przy montażu przęseł.
Kształt paneli
Panele ogrodzeniowe różnią się też kształtem, który dzieli je na przęsła proste oraz 3D. Te pierwsze są bardziej masywne, składają się po prostu z równolegle ustawionych drutów. Poleca się je do ogradzania przedsiębiorstw i infrastruktury publicznej.
Panele 3D wyróżniają się z kolei przetłoczeniami. Niektóre mają tylko jedno takie “wybrzuszenie”, inne po dwa lub trzy. To wygięcie pionowych drutów panelu, które dodaje mu wizualnej lekkości. Przęsła trójwymiarowe lepiej pasują też do nowoczesnych posesji.
Kolor przęseł ogrodzeniowych
Przęsła ogrodowe są dostępne w różnych kolorach. Najpopularniejsze są panele zielone, które dobrze komponują się z zielenią przed domem czy ogrodem. Swoich zwolenników mają także szare panele, w kolorze ocynkowanych drutów, idealne do modernistycznych aranżacji. Na jaśniejszym tle ciekawie kontrastować będą przęsła antracytowe. Do wyboru jest jednak zdecydowanie więcej kolorów, choć te niestandardowe zwykle wymagają dopłaty.
Najważniejsze cechy paneli ogrodzeniowych – podsumowanie
Kiedy decydujesz się na ogrodzenie panelowe, pamiętaj, by nie wybierać przęseł na ślepo. Zwróć uwagę na kilka kluczowych parametrów. Oprócz odpowiedniej wysokości ogrodzenia dobierz średnicę drutu, wielkość oczek w panelach oraz ich kształt – z przetłoczeniami lub bez. Możesz też dopasować do aranżacji posesji kolor przęseł.