Budynek usługowo-mieszkalny w Poznaniu

Budynek usługowo-mieszkalny w Poznaniu

Zaprojektowany przez studio EASST ARCHITECTS budynek mieści się w Poznaniu na skrzyżowaniu dwóch ulic – św. Leonarda oraz ulicy Piątkowskiej. Pierwotnie w tym miejscu znajdował się parking. Jest to nowoczesny obiekt, który zachował jednak mnóstwo tradycyjnych elementów, nawiązujących do istniejącej w tej lokalizacji architektury. Jest to budynek, który pełni funkcję usługowo-mieszkalną, z przewagą jednak tej drugiej.

Założenie projektowe

Budynek zaprojektowany został przez trzech architektów; Marcina Sucharskiego, Łukasza Sterzyńskiego oraz Juliusza Dudniczka. Istotnym założeniem projektowym stało się dopasowanie nowopowstającego budynku do otoczenia, zwłaszcza zaś do budynku znajdującego się obok. Ma on stosunkowo mocno rzeźbioną elewację i asymetryczny dwuspadowy dach, co stało się dla architektów ze studia EASST ARCHITECTS istotnym wyzwaniem. Z tego powodu konieczne stało się stworzenie stromych dachów, które przełamane zostałyby nowoczesnymi lukarnami. Dzięki połączeniu tradycyjnego dachu z nowoczesnymi elementami elewacji zaprojekowany budynek świetnie koresponduje z sąsiadującym z nim obiektem. To jednak nie jedyny atut takiej konstrukcji. Nowy budynek zmienia swój wygląd, gdy patrzy się na niego pod różnym kątem obserwacji. Z tego też powodu jego ogląd staje się nierzeczywisty. Taki efekt wzmacniają między innymi okna, o czym szerzej opowiedziane zostanie za chwilę.

Okna a ich położenie

Okna budynku skomponowane zostały w układzie tradycyjnym. Jednak ich położenie zostało zaburzone. Dzięki przesunięciom tworzą one nowoczesną interpretację tradycyjnych wzorów. Dodatkową niespodzianką są tu okna narożnikowe, dzięki którym budynek wygląda nie tylko bardzo nowocześnie, ale i lekko. Wokół okien zastosowane zostały ramki stalowe, o niezwykle cienkiej powierzchni. Wysunięte poza lico elewacji wzbogaciły cały budynek o światłocień. To nie jedyne elementy, o jakie uatrakcyjniono tę nowoczesną bryłę. Architekci zadbali i o to, by pojawiły się tu balkony, wzbogacające wygląd budynku. Z uwagi na jego charakter mieszkalno-użytkowy, pojawiają się one jednak od 2 piętra. Duży zasięg balkonów oraz subtelne detale powodują, iż kondygnacje mieszkalne stają się mocno zróżnicowane. Rytm okien i balkonów jest mocno rozedrgany, co nadaje budynkowi mocno nowoczesnego wyglądu. Kompozycja ta jest nieregularna i trzyma się horyzontalnych podziałów okien. Przy wejściach do budynku z kolei znalazły się wyróżniające się kolorystycznie płyty w kontrastowych barwach, które dodatkowo zostały wsunięte do środka budynku. Tworzy to nie tylko oryginalny wygląd budynku, ale i naturalny podcień.

Zobacz - Nieszablonowy projekt braci Burawskich z prestiżową nagrodą

Funkcje budynku

Funkcje budynku wydzielono w dość naturalny sposób za pomocą pięter. Parter oraz pierwsze piętro stanowią lokale usługowe. Kolejne piętra budynku mieszczą mieszkania. Na ostatniej kondygnacji wzbogacono je o antresole pod dachem. Dodatkowo antresole doświetlono oknami dachowymi. W połączeniu z dużymi oknami zapewniają one w mieszkaniach dużo światła dziennego, o różnych kątach padania.

W budynku nie zapomniano i o podziemnej kondygnacji. Mieści się w niej garaż, do którego wjazd stanowi specjalnie zaprojektowana winda samochodowa. Jest to efekt małej działki, stąd rozwiązanie to wynika z zastanych możliwości.PROJEKT:

EASST ARCHITECTS www.easst.com

architekt Marcin Sucharski, architekt Łukasz Sterzyński , architekt Juliusz Dudniczek
Pow. działki: 927 m2
Pow. zabudowy: 358,35 m2
Pow. użytkowa budynku: 1481,74 m2
Kubatura: 6085,39 m2
Fotografia: Przemysław Turlej

Budynek usługowo-mieszkalny w Poznaniu
Ocena: 5.0 Głosów: 1

Tagi

comments powered by Disqus