Jak wybielić firanki? Proste i sprawdzone sposoby

Jak wybielić firanki? Proste i sprawdzone sposoby

Kategorie: Salon, Wnętrza

Są nie tylko ozdobą okna, ale całego wnętrza, w którym się znajdują. Firanki, bo o nich mowa, tak niezmiennie popularne w polskich domach, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Poza praniem, co jakiś czas wymagają gruntownego odświeżenia, by na nowo nabrały swojego blasku. Zatem, jak wybielić firanki, by nie uszkodzić delikatnej tkaniny, a jednocześnie uzyskać odpowiedni efekt wizualny? Oto sprawdzone sposoby, które powinien znać każdy, kto posiada firanki.

Kiedy wybielać firanki?

Jak wybielić firanki
fot. Perfect Space - Warszawski Eklektyzm

Najprostszą, nasuwającą się samoistnie odpowiedzią, kiedy wybielać firanki, jest stwierdzenie, że momentem dobrym na tę czynność, jest moment, kiedy zauważymy, iż firanki nam zszarzały. Przez to ich walor estetyczny, a zarazem funkcja, jaką miały pełnić we wnętrzu znacznie traci na wartości. A to powód do tego, by przywrócić firanki do stanu pierwotnego, lub przynajmniej mocno zbliżonego.

W praktyce, im dłużej nasze białe firanki narażone są na oddziaływanie promieni słonecznych, a także kurzu i innych zabrudzeń, począwszy od dymu z papierosów, na tym kuchennym, czy z ulicy kończąc, tym szybciej powinniśmy zastanowić się nad tym, jak wybielić firanki i po prostu to zrobić.

Zobacz - Wiecznie modne i niezastąpione – firany do salonu

Jak wybielić firanki metodą „chałupniczą”

Istnieje kilka sposobów na to, by przygotować odpowiednią miksturę do wybielania firan. Możemy użyć proszku do pieczenia, który świetnie sprawdza się w tej roli. Wystarczy zastosować go w proporcji jedno opakowanie na 5 litrów wody, by cieszyć się z efektu. Po przygotowaniu wody z proszkiem, należy namaczać firanki przez dłuższy czas, po czym przepłukiwać kilkakrotnie, co spowoduje, że uzyskamy śnieżnobiały, pierwotny kolor firanek.

Inną metodą jest użycie roztworu z soli. Zamiast proszku do prania stosuje się w tym przypadku sól. Roztwór sporządza się w prosty sposób – na każde 10 litrów wody dodajemy 250 g soli. Sposób postępowania ten sam, co w przypadku roztworu z proszku do pieczenia.

Wybielaj i pierz ręcznie

Odpowiadając sobie na pytanie, jak wybielić firanki, zawsze warto pamiętać przy tym, iż w parze z wybielaniem powinno iść także pranie firan. Dobrze, jeśli postanowicie prać firanki ręcznie. Takie postępowanie ma swoje uzasadnienie przede wszystkim ze względu na delikatność firan. Jako że większość z nich wykonana jest z bardzo delikatnych tkanin, należy też postępować z nimi bardzo ostrożnie. Zdarza się, że wypranie ich w automacie powoduje ich uszkodzenie. Dlatego też warto podjąć próbę ręcznego prania. W pierwszej kolejności rozpocznijcie od ich namoczenia, odpowiednio długo do rodzaju tkaniny, z której zostały uszyte. Najdelikatniej postępować należy przede wszystkim z firankami z tkanin naturalnych, ale delikatne obchodzenie się z firankami powinno towarzyszyć tak naprawdę każdemu rodzajowi firanek, także tym z tworzyw sztucznych. Dobrze, jeśli firanki suszyć będziemy na rozpiętej ramie, niektóre możemy bezpośrednio rozwiesić w oknie na karniszu. Nie zaleca się prasowania firanek – żelazko może uszkodzić delikatne struktury tkaniny.

Zobacz również - Idealne firanki do kuchni – jak je wybrać?

Wybielanie firanek w pralce

Ostatnia kwestia dotycząca tematu jak wybielić firanki, dotyka wybielania i prania ich w pralce. Zasadniczo nie zaleca się prania w automacie, jednak jeśli macie program do tkanin delikatnych a najlepiej do prania firanek, możecie zastąpić w ten sposób pranie ręczne. Równocześnie z użyciem odpowiednich płynów do prania firan, koniecznie zastosujcie środek do wybielania. Dzięki takiemu postępowaniu z firankami, szybko uzyskacie pożądany efekt. Podobnie jak w przypadku ręcznego prania, najlepiej tuż po upraniu powiesić firanki w oknie.

Zdjęcie główne - Perfect Space - Cicha Dolina

Jak wybielić firanki? Proste i sprawdzone sposoby
Ocena: 5.0 Głosów: 2

Tagi

comments powered by Disqus