Jak profesjonalnie wyczyścić płytki

Jak profesjonalnie wyczyścić płytki

Kategorie: Budowa i remont

Choć piękne, płytki potrafią przyprawić o ból głowy niejednego właściciela mieszkania, który staje przed zadaniem dokładnego ich wyczyszczenia. Przywrócenie płytkom ceramicznym ich oryginalnego wyglądu, a przede wszystkim nieskazitelnej czystości, często okazuje się misją przekraczającą możliwości największego pedanta. Tymczasem, my znamy proste i sprawdzone sposoby, by przywrócić płytkom ich początkowe walory. Dzięki temu, każdy rodzaj płytek osiągnie swój oryginalny wygląd. Oto nasze porady, które podpowiedzą wam w jaki sposób wyczyścić płytki.

Jak wyczyścić płytki podłogowe

Podłogi z płytek ceramicznych są w szczególny sposób narażone na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Szczególnie chętnie osadza się na nich kurz, który w połączeniu z tłuszczem, pozostawia brzydkie i trudne do wyczyszczenia plamy. Ważne, by płytki podłogowe były codziennie czyszczone z kurzu, co zapobiega większym i trwalszym zabrudzeniom. Szczególną uwagę zwrócić należy na płytki ceramiczne w kuchni, tu bowiem podłoga narażona jest w szczególny sposób na wzmożoną ilość zabrudzeń. Zwłaszcza tych tłustych. Nie wolno jednak zapominać o płytkach w całym domu. Warto, by codzienne odkurzanie, czy zwykłe przecieranie podłogi z kurzu stało się codzienną rutyną.

Zobacz - Wnętrzarski trend - łączenie płytek z panelami

Płytki podłogowe dobrze jest przemywać każdego dnia. Najlepiej używać do tego uniwersalnego płynu do mycia podłóg, choć można używać też specjalistycznych detergentów, które sprawdzą się do gruntownych porządków. Do codziennej pielęgnacji wystarczy wspomniany uniwersalny płyn, który nie tylko oczyści płytki, ale i pokryje je warstwą ochronną zabezpieczającą przed zaciekami, czy zabrudzeniami. To także świetny sposób na pozostawienie lśniących płytek na długo.

Czyszczenie płytek ściennych

Do gruntownego wyczyszczenia płytek ściennych można użyć podobnego roztworu, jakiego użyjemy do czyszczenia płytek podłogowych. W przypadku kuchni warto wybrać profesjonalny detergent, który w łatwy sposób pomoże usunąć tłuszcz. A tłuszcz w kuchni gromadzi się w naprawdę dużych ilościach. Dobrze jest też do czyszczenia zastosować ścierkę z mikrofibry, która świetnie sprawdza się do usuwania zabrudzeń z rozmaitych powierzchni.

Skutecznym sposobem na łatwe wyczyszczenie płytek jest wcześniejsze zmiękczenie brudu, co pomoże szybciej uprzątnąć brud. Najprostszą drogą do tego jest wcześniejsze namoczenie tłustych i widocznych plam gorącą wodą. Kiedy namiękną, zanieczyszczenia schodzą błyskawicznie.

Jak wyczyścić fugi

W przypadku fug skuteczny w usuwaniu fug jest zwykły ocet. To z niego zrobić można prosty i znakomity środek, który łatwo oczyści nawet bardzo zaniedbane fugi. Środek ten wykonuje się z mieszanki wody, octu praz z sody oczyszczonej. Trzeba przy tym pamiętać jednak, iż to, co nie zaszkodzi fugom, może być niebezpieczne dla płytek. Aby uniknąć ich uszkodzenia, należy unikać kontaktu takiego preparatu z powierzchnią płytki ceramicznej, stosując preparat wyłącznie do czyszczenia fug.

Urządzenia do czyszczenia płytek

Jeśli wasze płytki wymagają naprawdę potężnego odświeżenia, wówczas warto pomyśleć o zakupie specjalistycznych urządzeń do czyszczenia. Jednym z tego rodzaju urządzeń jest mop parowy, który wykorzystując wyłącznie wodę, dokładnie wymyje oraz oczyści, a nawet zdezynfekuje czyszczone powierzchnie. Wszystko to wyłącznie przy wykorzystaniu pary oraz ciśnienia, co daje idealne połączenie i skutecznie walczy z brudem.

Zdjęcie główne - MACZ Architektura - Kuchnia i łazienka w domu pod Mielcem

Jak profesjonalnie wyczyścić płytki
Ocena: 5.0 Głosów: 1
comments powered by Disqus