Przygotowując się do ocieplania domu lub wykonania samej elewacji budynku, należy sporządzić listę szczegółowych zakupów. Dobrze zorganizowane zakupy materiałów budowlanych w znacznym stopniu są w stanie ułatwić prace i zapewnić ich odpowiednią jakość. Harmonogram zakupów można sporządzić uwzględniając kolejność wykonywanych prac. Dzięki temu nawet przy małym placu i ograniczonej przestrzeni pracownicy mogą mieć wszystko “pod ręką”.
- Kiedy robić zakupy?
- Lista zakupów – ocieplenie domu
- Na co zwracać uwagę?
Kiedy robić zakupy?
Doświadczenie budowlane pokazuje, że zakupy przeznaczone do ocieplania budynków i przygotowania elewacji, powinno się robić przed szczytem sezonu. Jeśli ktoś dysponuje miejscem, może materiały składować w pobliżu placu budowy. Możliwe jest również złożenie ich w sklepowym magazynie i odebranie we właściwym czasie. Takie wcześniejsze zakupy lub rezerwacje materiałów pozwalają uniknąć stresu w szczycie sezonu, kiedy to zapotrzebowanie na tego typu materiały jest największe i nie wszystko można dostać “od ręki”. Wydłuża się także czas oczekiwania na zamawiane materiały.
Lista zakupów – ocieplenie domu
Listy elewacyjne, kątowniki i profile to tylko niektóre niezbędne do ocieplenia domu i wykonania elewacji materiały. Do ocieplania i wykańczania ścian dwuwarstwowych najczęściej wykorzystuje się tynk i system ociepleniowy. Materiałem stosowanym do ocieplenia może być się styropian, wełna mineralna lub fasadowa. Potrzebny jest także specjalny klej do ocieplenia, preparaty gruntujący i farb podkładowy, zaprawa do warstwy zbrojonej oraz tynk cienkowarstwowy. Nie można zapominać o siatce z włókna szklanego do zbrojenia podkładu pod tynk. Profile elewacyjne i wykończeniowe są równie istotne (te można znaleźć na http://bellaplast.com.pl/).
Trójwarstwowa konstrukcja ścian wymaga z kolei ocieplenia wełną mineralną lub styropianem. Tak przygotowana konstrukcje obmurowuje się pustakami lub bloczkami, wykańczanymi w końcu dowolnym rodzajem tynku. Efektowniejszym rozwiązaniem jest wymurowanie ściany elewacyjnej z cegły klinkierowej lub elewacyjnej. Potrzebna jest do tego zaprawa do murowania i spoinowania. Niezbędne będą także listy elewacyjne oraz specjalne kątowniki, elementy mocujące warstwę licową. Do ścian jednowarstwowych należy kupić tynk mineralny zapewniający paroprzepuszczalność i dobrać właściwy preparat gruntujący.
Na co zwracać uwagę?
Przede wszystkim na parametry termoizolacyjności. Określa je współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ). Im jest on niższy, tym lepiej, co nie oznacza, że materiały ociepleniowe muszą być wyjątkowo grube. Na rynku dostępne są wyjątkowo cienkie materiały o wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Wybierając listy elewacyjne i profile wykończeniowe, warto natomiast spojrzeć na ich jakość i gwarancję producenta.