Dom w północnym Fitzroy

Dom w północnym Fitzroy

Kategorie: Architektura

Budynek ten to projekt autorstwa projektantów z AM Architecture.  Znajduje się on w miejscowości Fritzroy w Australii. Prace nad domem zakończone zostały w roku 2012.

Budynek składa się z dwóch części – na parterze znajduje się kuchnia, jadalnia oraz część dzienna, na pierwszym piętrze natomiast, główna sypialnia, pokój z łazienką oraz przestrzeń do pracy.

Jak przyznają twórcy, starali się oni odnaleźć formy oraz materiały, które współgrałyby z już istniejącym budynkiem, lecz ostatecznie nieco odeszli oni od tego pomysłu. Ostateczną formą jest czarny, wysoki budynek, który wyróżnia się na tle otoczenia.

Materiały oraz nowe kolory z już istniejącego domu użyte zostały w zupełnie nowy sposób. Wspólne materiały posłużyły jako element łączący dwie części – starą oraz nową, mimo, że pochodzą one z różnych okresów czasu i reprezentują odmienną stylistykę. Ważnym wymogiem właścicieli było oddzielenie części jadalnej od kuchni. Ta część domu z założenia jest przestrzenią dla czasu nocnego, która znajduje się najgłębiej i jest otoczona przez taktycznie utworzoną kombinację materiałów uwzględniającą ceglany mur, który nawiązuje do muru znajdującego się w przedniej części budynku, pomalowane na biało drewnianą powłokę oraz błyszczącą, białą, stalową płytę, która eksponuje wypolerowany beton. W czasie dnia okno dachowe oraz długie okna zapewniają miejscu dużą ilość naturalnego światła.

W środkowej części domu znajduje się kuchnia z pustą częścią nad sobą, która łączy główną sypialnię znajdującą się na pierwszym piętrze z pokojem połączonym z łazienką w wysokim półpiętrze. Kuchnia stanowi drewnianą wkładkę do białego wnętrza i zawiera solidną drewnianą wyspę, która łączy jedzenie posiłków przy stole z dzienną częścią budynku. Podwójnie wysoka ściana wzdłuż schodów posiada duże okna usytuowane na pólnoc, co zapewnia mocne światło. Znajduje się tam także długie okno, które biegnie przez całą zachodnią stronę tworząc nieustannie zmieniające się wzory – zależne jest to od światła padającego o danych porach dnia. Dzienna część domu jest połączona z północnym ogrodem oraz pokojem z łazienką. Dzięki temu stała się ona miejscem prywatnym, który dzięki wysokiemu, poziomemu sufitowi daje widok na niebo oraz pobliskie drzewa.

Dom w północnym Fitzroy

Dom w północnym Fitzroy

Dom w północnym Fitzroy

Dom w północnym Fitzroy

Dom w północnym Fitzroy

Dom w północnym Fitzroy

Dom w północnym Fitzroy

Dom w północnym Fitzroy

Dom w północnym Fitzroy

Dom w północnym Fitzroy

Twórcy: AM Architecture

Główny architekt: Andrew Mellios

Lokalizacja: Fitzroy, Melbourne, Australia

Data zakończenia działań: 2012 rok

Powierzchnia całkowita: 205 m2

Via: archdaily.com

Dom w północnym Fitzroy
Ocena: 0 Głosów: 0
comments powered by Disqus