Od architekta. Porośnięte wysokimi sosnami morskimi miejsce znajduje się powyżej plaży Porzic, na półwyspie Crozon. Okoliczne konstrukcje są prawie wyłącznie domami utrzymanymi w stylu neo-bretońskim, co jest efektem ewolucji tradycyjnego sposobu zasiedlenia tego regionu oraz typowe dla lat sześćdziesiątych.
Głównym wątkiem tego budynku jest utrzymanie poziomu na wszystkich trzech piętrach z dwoma zwisającymi wspornikami. Takie rozwiązanie pozwala stworzyć zewnętrzny korytarz pozwalający na regulację słoneczną. Są one podkreślone wieloma różnymi materiałami, takimi jak lokalne, nieczyszczone drewno czerwonego cedru kładzione poziomo, czy biały beton na nawisy.
Czarna, betonowa podłoga jest bardzo dyskretna ponieważ jest niższa w porównaniu z podłogą w pozostałej części budynku, a jej odcień jest bliski kolorowi tradycyjnych łupków. Ramy okienne i drzwiowe są w czarnym metalowym kolorze. Ogromny, zewnętrzny, drewniany taras obejmuje część pierwszego piętra dachu i oferuje zapierający dech w piersiach widok na zatokę Crozon.
Zobacz – Dom w lesie – jak urzeczywistnić marzenie?
Właściciele chcieli mieć dom energooszczędny. Cel ten został osiągnięty przez otwarcie południowej fasady w miarę możliwości, w celu otrzymania ciepła i przywracania go na noc. Co do elewacji północnej i wschodniej, mają one bardzo niewiele otworów.
Prostota i zwartość budowli w zestawieniu z bardzo wydajną izolacją i zastosowaniem zrównoważonej energii (np. energii geotermicznej) wspierają bardzo bioklimatyczne podejście do życia.
Architekci: Agence d’architecture Pierre-Yves Le Goaziou
Położenie: Crozon, Francja
Architekci odpowiedzialni: Pierre-Yves Le Goaziou
Rok produkcji: 2012
Zdjęcia: Pascal Leopold
Źródło: www.archdaily.com