Spis treści
Dachy są zwieńczeniem budowli, przez co nadają charakteru otaczającej nas architekturze. Dach płaski, skośny, asymetryczny – na jaki się zdecydować? Z pewnością dzięki dachom skośnym pozornie łatwiej uzyskać atrakcyjny wygląd budynku, jednak jeśli chodzi o aspekty użytkowe i funkcjonalne, to przewagę ma tutaj dach płaski, zwany również stropodachem. Budynki z dachem płaskim były powszechne blisko 50 lat temu, jednak obecnie coraz częściej ponownie sięgamy po to sprawdzone rozwiązanie. W rzeczywistości każda połać dachowa powinna mieć spadek (konieczność odprowadzenia deszczówki), dlatego też w przypadku dachu płaskiego, zakres spadku zawiera się zazwyczaj w przedziale od 3 do 12°. Głównym powodem popularności dachu płaskiego jest fakt, że jest on nowoczesny, gwarantuje energooszczędność, stwarza mnóstwo możliwości wykorzystania/zabudowy powierzchni oraz po prostu jest tańszy w budowie.
Oszczędność energii
fot. Dom nad jeziorem autorstwa Mobius Architekci
Odpowiednio zaprojektowany, a także wykonany dach płaski, minimalizuje ubytki ciepła, w konsekwencji czego możemy mówić o mniejszym zapotrzebowaniu na ciepło dla budynku o takiej konstrukcji dachowej połaci. Energooszczędność związana jest prostszym i tańszym wyizolowaniem stropodachu, niż w przypadku dachów spadzistych, ponieważ konstrukcja dachu płaskiego znacząco ogranicza niekorzystną cyrkulację ciepłego powietrza. Jak też wiadomo, dach płaski ma dodatkowo mniejszą powierzchnię całkowitą. W ekstremalnych sytuacjach, przy rozwiązaniach z dachami skośnymi, straty ciepła przekraczają nawet 30% łącznego zapotrzebowania energetycznego budynku, stąd śmiało można stwierdzić, że dach płaski jest również ekologiczny. Związane jest to także z możliwością optymalnego wykorzystania takiego dachu pod kątem montażu na nim kolektorów słonecznych. Właściwie opracowana instalacja solarna pozwala średnio na zaoszczędzenie ok. 30% energii, niezbędnej do ogrzewania przestrzeni wewnętrznej oraz dwukrotnie więcej, jeśli chodzi o przygotowanie ciepłej wody do celów użytkowych.
Niższe koszty inwestycyjne
fot. Niebanalny Dom Y
Należy pamiętać, że dach płaski stanowi jednocześnie strop górnej kondygnacji. Jak już zostało stwierdzone wyżej, ma on mniejszą powierzchnię, niż dachy skośne, co w prostej linii przekłada się na mniejszą ilość materiału potrzebnego do jego pokrycia i zabezpieczenia. Z reguły dach płaski kryty jest niedrogą papą, a nie jak w przypadku dachu skośnego z więźbą dachową – droższym gontem. Wszystko to przekłada się na sporo niższe nakłady kosztowe związane z budową dachu płaskiego, szacuje się, że nawet o ok. 20%, w porównaniu z wydatkami na pokrycie dachu spadzistego.
Pełne wykorzystanie wnętrza
fot. Kotwica ARCHITEKCI – Architektura
Dach płaski stwarza możliwość łatwiejszej i pełniejszej aranżacji całej przestrzeni zlokalizowanej bezpośrednio pod nim. W przypadku dachu skośnego, natrafiamy na oczywiste ograniczenia, ponieważ trudno jest wykorzystać użytkowo całą kubaturę pomieszczenia na ostatniej kondygnacji.
Bezpieczeństwo podczas silnego wiatru
Ostatnio mamy do czynienia z dużymi anomaliami pogodowymi, a jedną z nich są huraganowe podmuchy wiatru. W sytuacji, kiedy posiadamy dach płaski – nie musimy obawiać się praktycznie żadnych problemów związanych z wichurami. Inaczej wygląda to w przypadku skośnego odpowiednika – im bardziej spionizowana konstrukcja dachu, tym większa powierzchnia podatna na parcie wiatru i jego siłę ssącą, stanowiące potencjalnie duże zagrożenie dla konstrukcji budynku i bezpieczeństwa przebywających w środku osób.
Opcja zabudowy powierzchni dachu płaskiego
Jak już wspomniano, dach płaski stwarza możliwość zabudowy, np. paneli fotowoltanicznych wraz z idealnym doborem kąta ich nachylenia. Dach płaski świetnie też nadaje się do montażu urządzeń klimatyzacyjnych czy central wentylacyjnych. Pamiętajmy również, że na płaskim dachu prościej i bezpieczniej dokonamy inspekcji stanu pokrycia, usuniemy liście z systemu orynnowania czy dokonamy przeglądu/serwisu zlokalizowanych tam urządzeń.
Taras i ogród
fot. Dom ukryty na łące
Możliwość aranżacji dachu płaskiego na taras wypoczynkowy bądź dachowy ogród, to kolejna zaleta i ciekawy sposób zagospodarowania, jaki oferuje jego konstrukcja. Niewielki ogródek, na którym możemy hodować podstawowe warzywa czy zwyczajnie posiać trawę, są doskonałym rozwiązaniem w przypadku małych parcel, na jakich posadowiony jest budynek. Oprócz wspomnianego rozwiązania, tzw. dach zielony, poprawia mikroklimat oraz stanowi dodatkową izolację termiczną. W obszarze zagospodarowania, jaką stwarza nam dach płaski, w praktyce ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.
fot. KOOPERATYWWA Michał Brzychcy – Osiedle domów jednorodzinnych “C1”