Spis treści
W trakcie prac budowlanych konieczne jest wykorzystywanie rozwiązań i technologii. Grunt, na którym są stawiane budynki, nierzadko potrzebuje wzmocnienia, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z naprawdę dużą budowlą. Pomóc w tym mogą między innymi kolumny betonowe, które mają także szereg innych zastosowań. Warto im się przyjrzeć bliżej.
Czym są kolumny betonowe?
Stawiając budynek, bardzo ważne jest to, na jakim podłożu jest on umiejscowiony. Im twardszy grunt, tym lepiej, ale czasem i to nie wystarczy, gdy mamy do czynienia z budynkami wysokimi, a przez to ciężkimi, które mogą po pewnym czasie zacząć się osadzać. Odpowiednia podstawa to gwarancja, że budowla się utrzyma i nie zapadnie czy przechyli. Z tego też względu wykorzystuje się kolumny betonowe, które jak sama nazwa wskazuję, są wykonane z betonu, który służy do zagęszczenia podłoża i poprawia stabilizację budowli. Mówiąc najprościej, kolumny betonowe zwiększają sztywność podłoża, co jest uniwersalnym rozwiązaniem dla wzmocnienia gruntu pod fundamenty. Ma to więc niebagatelne znaczenie dla całej budowy.
Gdzie wykorzystuje się kolumny betonowe?
Jak zostało wspomniane, kolumny betonowe wykorzystuje się przy okazji prac budowlanych. Po technologię tę sięga się zarówno na gruntach niespoistych, jak i spoistych. Dotyczy to więc takiego podłoża jak piasek czy glina, które mogą być pod wieloma względami problematyczne przy stawianiu budynku. Najczęściej wzmacnianie podłoża dotyczy właśnie obiektów jak zabudowania mieszkalne, biurowe czy użyteczności publicznej. Nierzadko kolumny betonowe wykorzystuje się także do wzmocnienia gruntu przy nasypach drogowych.
Jakie są zalety kolumn betonowych?
Warto przyjrzeć się zaletom kolumn betonowych. Jedna z nich, czyli wzmocnienie gruntu została już wymieniona. Oprócz tego, dzięki zastosowaniu tej technologii, zmienia się także parametry podłoża i jego właściwości. Dodatkowo właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań, co do jej wykorzystywania na dowolnej głębokości, dobrze się sprawdza więc zarówno do płytkich, jak i głębokich wykopów.
Istotną zaletą jest także czas, kolumny betonowe wykonuje się w miarę szybko, co rzecz jasna pozwala na płynne przeprowadzanie robót budowlanych. Wbrew pozorom jest to także rozwiązanie dobre dla środowiska, jako że wykorzystuje się do tego materiały naturalne i miejscowe. Wykonywanie kolumn betonowych nie jest ani czasochłonne, ani uciążliwe pod względem dźwięków. Technologia wibracji, którą się wykorzystuje do tego, jest wyjątkowo cicha.
Istotną zaletą jest też fakt, iż w trakcie wykonywania kolumn betonowych usuwa się tylko niewielką ilość ziemi. Dzięki temu można zaoszczędzić na wywozie urobku, co jest dosyć częstym problemem przy innych rozwiązaniach.
Jak wykonuje się kolumny betonowe?
Do wykonania kolumn betonowych wykorzystuje się specjalne urządzenie. Jest to długa rura, do której wsypuje się beton. Zagłębia się ona w grunt na odpowiednią głębokość i zaczyna wypełniać otwór od dołu, jednocześnie ubijając materiał poprzez wibracje. Nie dzieje się to oczywiście bez kontroli, jako że operator urządzenia ma dostęp do wszystkich danych. To oczywiście pozwala na ewentualne korygowanie prac, gdyby coś szło nie tak, jak powinno. Ma się wgląd w parametry powstającej kolumny, co ułatwia zweryfikowanie tego, czy pełniła ona normy zgodne ze specyfikacjami, które zostały zawarte w przygotowanym wcześniej projekcie.
Jak widać, wykorzystanie kolumn betonowych jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, które stosuje się powszechnie w budownictwie. To istotny sposób na zabezpieczenie powstającej budowli, by nie przewróciła się na niepewnym gruncie.