Projektanci z biura BXBstudio Bogusław Barnaś stanęli przed kreatywnym zadaniem, jakim była modernizacja i przebudowa typowego dla lat 60 i 70 ubiegłego wieku domu o kształcie kostki. Architekci dostrzegli w ulokowanym w Krakowie obiekcie o powierzchni 370 metrów kwadratowych, niezwykły potencjał. Postanowili go wykorzystać niejako tworząc to, co zastali, na nowo, a zarazem bazując na podstawach, które choć solidne, posiadały swoje znaczące minusy. Przede wszystkim typowa, niezbyt ciekawa, budowa kostki kłóci się ze współczesną estetyką architektoniczną. Tym samym takie obiekty nie są ozdobą krajobrazu, lecz raczej niezbyt chcianym punktem “kłującym w oczy” wśród nowoczesnego budownictwa. Funkcjonalność tychże kostek także pozostawia wiele do życzenia. Tak też było w przypadku krakowskiego “pudełka”, którym zajęło się Biuro BXBstudio. Takie obiekty wymagają ponadto poprawy ich wydajności energetycznej, co jest w dzisiejszych czasach standardem jeżeli chodzi o nowo powstałe domy. Nowoczesne budynki muszą bowiem spełniać pewne wymogi ekologiczne i ekonomiczne.
Architekci zaplanowali adaptację i rozbudowę kostki biorąc pod uwagę kilka czynników problematycznych, które od razu rzuciły się w oczy w przypadku omawianego obiektu. Parter, który do tej pory znajdował się na półpiętrze i prowadziły do niego schody zewnętrzne, ulokowane od strony ogrodu, przetransformowano w ten sposób, by dostęp do niego był możliwy z poziomu terenu. Wejście zaplanowano natomiast od strony drogi dojazdowej do obiektu, co znacznie poprawiło funkcjonalność tej części domu. Można było osiągnąć taki efekt przez dostawienie niedużej kubatury. To ona stała się holem wejściowym.
Architekci dostrzegli jeszcze inny problem, mianowicie fakt, że dom był niezbyt korzystnie usytuowany w stosunku do stron świata. Część, w której znajdował się podjazd do domu oraz wejście, była pełna światła, ze względu na położenie jej po stronie południowej. Niestety, część dzienna obiektu miała tego światła mało, mimo że jej atutem było otwarcie na piękny ogród, który stanowił niesamowitą wartość estetyczną, niejako dodaną do budynku. Rozwiązaniem okazało się otwarcie salonu zarówno na północ jak i na południe oraz zaaranżowanie dodatkowych przeszkleń holu wejściowego. Dom zyskał jasność, co ma kolosalne znaczenie dla samopoczucia osób w nim mieszkających, zarówno w czasie relaksu jak i pracy czy wykonywania codziennych obowiązków. Kolejną zmianą było zaprojektowanie tarasu, który stał się częścią integrującą salon z ogrodem. Dzięki temu część dzienna stała się atrakcyjniejsza, a ogród niejako się z nią połączył. Specjaliści zajęli się także poprawą estetyki elewacji domu oraz nową aranżacją układu funkcjonalnego wnętrza tak, by nie była konieczna zbyt duża ingerencja w konstrukcję obiektu.
Wynik prac to nowoczesny, funkcjonalny i ciekawy pod względem architektoniczny budynek, formą nawiązujący do ubiegłych lat, lecz całkowicie spełniający wymogi współczesności. Obiekt obecnie może stanowić przykład tego, w jaki sposób stosunkowo nieduża metamorfoza może przyczynić się do poprawy atrakcyjności domu pod każdym względem.
Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś www.bxbstudio.com
Zespół: Bogusław Barnaś, Dominik Karaś, Damian Szyjka, Paweł Dawiec, Natalia Bryzek
Wizualizacje & Grafika: BXBstudio Bogusław Barnaś
Lokalizacja: Kraków, Polska
Data: 2014
Powierzchnia: 370 m2
Klient: Prywatny