Położony w Warszawie zespół budynków jednorodzinnych Borków 58 tworzy 10 domów w asymetrycznej zabudowie bliźniaczej. Osiedle powstało na podstawie zapisów Decyzji o Warunkach Zabudowy, które opisywały maksymalną możliwą gęstość zabudowy oraz skośny typ dachów. Zadaniem projektowym było stworzenie form o ciekawej artykulacji przestrzennej, współczesnym charakterze, posiadających rozwiązanie podnoszące komfort użytkowania.
Domy ustawiono wzdłuż centralnie usytuowanego ciągu komunikacyjnego, naprzemiennie po stronie lewej i prawej. Ostatni z domów został obrócony względem pozostałych, tak aby nawiązać do układu urbanistycznego otoczenia oraz stanowić zamknięcie osi widokowej. Wyjścia z części domów zaprojektowano na bocznych fasadach, co w połączeniu z przesunięciem przeciwległych budynków pozwoliło uzyskać przestrzenne otwarcie narożników.
Wyzwanie w projektowaniu stanowił brak możliwości przejazdu “na wylot” ze względu na strukturę własnościową, co udało się rozwiązać poprzez stworzenie miejsca do zawracania pojazdów na końcu drogi wewnętrznej. W narożniku działki zaprojektowaliśmy miejsce rekreacji dla wszystkich mieszkańców. Infrastruktura towarzysząca domom taka jak miejsca postojowe, śmietniki czy skrzynki przyłączeniowe zlokalizowano pomiędzy domami, tak aby uwolnić fasady frontowe od zbędnych elementów.
Domy ułożono wzdłuż dojazdu szczytowymi elewacjami frontowymi, których rytm tworzy spójny charakter założenia. Rytm dachów przełamują trójwymiarowe wnęki, dające użytkownikom prywatność. Podobne, przestrzenne elementy tworzą również zewnętrzne tarasy położone na parterach budynkòw. Okna podkreślone zostały obramowaniami, które nadają elewacjom przestrzenności. Dzięki powyższym budynki zyskały asymetryczny wyraz w geometrycznym wydaniu.
Każda z połówek bryły obiektu ma inny układ pomieszczeń, elewacje oraz kształt wnęk. Program funkcjonalny, który stanowił bazę do projektowania, mieści w sobie przestronną część dzienną, wiatrołap połączony z garażem i częścią obsługującą budynek w postaci toalety, spiżarni oraz wnęki na urządzenia techniczne.
Projekt – https://rmkarchitektura.pl/