Pipers End to osada znajdująca się na obrzeżach Londynu zrzeszająca osoby dojeżdżające do miasta oraz okolicznych rolników, których działania skupiają się na ogrodnictwie oraz hodowli koni czystej krwii. Topografia terenu jest delikatnie falista, lecz sprawia wrażenie niemalże płaskiej. Dom ten uzyskał zezwolenie na budowlę pomimo odgórnych wymagań dotyczących przeznaczenia terenu oraz faktu, iż w przeszłości znajdował się tam budynek ważny pod względem historycznym.
Klientem jest kosztorysant, który wykonuje ten zawód od roku 1990. Jest to drugi dom, który zbudowany został przez projektanów dla tej rodziny. W międzyczasie, mężczyzna podróżował po świecie wraz z żoną i córką, pracował w Azji, Australii oraz Stanach Zjednoczonych. Miał okazję współpracować z najbardziej znanymi światowymi architekstami. Rodzina wróciła z podróży z szeregiem oryginalnych pamiątek, które miały zostać wkomponowane w nowoczesne wnętrze.
Teren jest długi oraz wąski z oranżerią na jednym końcu oraz wybiegiem dla koni na drugim. Wchodzi się na niego z miejsca, które ustalone było jako wejście już w poprzednim budynku. Twórcy zdecydowali się na wypozycjonowanie domu, co sprawia, że terytorium dzieli się na wybieg dla koni oraz nieco mniejszy ogród. Poszczególne elementy ustawione zostały w rzędzie – każdy z nich pełni inną funkcję, ma rózną długość, wykonany został z różnorodnych materiałów. Bloki, jakie wchodzą w skład projektu to: brzozowy lasek, drewniany gabinet, witryna, stalowy daszek oraz betonowa niecka na wodę. Założeniem twórców było, by jednocześnie istniały one osobno i łączyły się ze sobą.
Drewniany gabinet znajduje się w części północnej i jest jednocześnie wejściem do domu. Przechodząc przez nowoczesny korytarz trafiamy następnie na klatkę schodową. Duże, szklane ekrany wychodzą na taras znajdujący się w ogrodzie. Szklana ściana zacieniona została przez kolejny element – szklany daszek z perforowanym dachem. Osłania on taras, na którym znajduje się także betonowy basen. Ten natomiast odbija światło, które trafia do wnętrza domu. Twórcom zależało, by osoby odwiedzające dom odkrywały go stopniowo, przechodząc przez kolejne pomieszczenia.
Architekci: Niall McLaughling Architects
Lokalizacja: Hertfortshire, Wielka Brytania
Termin realizacji: 2008 rok
Powierzchnia: 220 m2
Via: Contemporist.com