Spis treści
Moda na różne rodzaje estetyki pojawia się i przemija, jednak eklektyzm nie wpisuje się w ten kanon. W pełni ponadczasowa mieszanka stylów, które tylko pozornie sobie przeczą posiada swoich wiernych fanów od lat. Pozwala to na wykorzystanie posiadanych już zasobów i urządzenie mieszkania w oryginalny, niemożliwy do powtórzenia sposób. Jak zamienić chaos w stylową nonszalancję i wprowadzić ją do sypialni?
Chaos kontrolowany
Jak powszechnie wiadomo, żaden design nie będzie wsparciem dla mięśni i stawów tak jak dobrze dobrany materac. Dlatego urządzanie wymarzonej sypialni zawsze należy zacząć od zaopatrzenia się w sprzęt, który będzie przede wszystkim funkcjonalny. Ponieważ jakość przekłada się na cenę, aby uniknąć nieprzyjemności, zawsze należy korzystać z produktów sprawdzonych producentów oraz sklepów, które posiadają taki asortyment, jak np. abcsnu.pl.
Piękna sypialnia to – obok wygodnego łóżka i odpowiednich warunków snu – jeden z najważniejszych elementów zapewniających komfortowy odpoczynek. Jest to pomieszczenie, w którym spędzamy czas nie tylko w nocy, regenerując siły, lecz często jest to również miejsce ukochane przez czytelników, romantyczne gniazdko do oglądania filmów czy strefa pielęgnacyjna.
Odpowiednie urządzenie sypialni ma wyjątkowy wpływ na samopoczucie, ponieważ jest to pierwsza przestrzeń widoczna po obudzeniu i ostatnia przed zaśnięciem. Styl eklektyczny jest doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy nie lubią ograniczeń, natomiast nie jest im obce łamanie konwenansów. W przypadku aranżacji tak dalekich od minimalizmu należy się zdać na własny gust i pozwolić ponieść się wodzom fantazji. Jak jednak zachować umiar i odpowiedni kierunek, aby uniknąć efektu kiczu?
W trzy kroki do celu
Ponieważ eklektyzm z definicji jest mieszaniną zapożyczeń z rozmaitych źródeł, nie istnieje lista wymagań, które sypialnia w tym stylu musi spełniać. Jednak profesjonaliści w dekorowaniu wnętrz podpowiadają jak nie zgubić się we własnych pomysłach i łatwo osiągnąć pożądany efekt.
1. Wybierz jeden element w konkretnym designie – resztę w opozycji
W tym przypadku mowa o zachowaniu umiaru: najlepiej jest łączyć dwa style. Dobrym pomysłem jest wybór jednego, dużego elementu, np. łóżka w surowym klimacie i dobranie do niego dodatków vintage. Szwedzka marka Hilding, produkująca elementy wyposażenia sypialni, posiada w swoim katalogu model dedykowany wykorzystaniu w ten sposób. Jak sama nazwa wskazuje, rama ECLECTIC, którą obejrzeć można m.in. na stronie www.materacerzeszow.eu, posiada uniwersalną bryłę oraz drewniane wykończenie, przez co świetnie dopasuje się do każdego wystroju. Ponad to, dzięki modułowej budowie i zastosowaniu odpowiednich technologii, można swobodnie wybrać poszczególne elementy łóżka i jeszcze lepiej dopasować je do indywidualnych preferencji – również w zakresie koloru materiału czy kształtu zagłówka lub nóżek.
2. Nie bój się kontrastów
W kolorach ścian, fakturach czy stylach – o to w tym właśnie chodzi! Wykorzystuj to, co już posiadasz w zestawieniu z nowymi nabytkami. Wśród najwyższej klasy designerów wnętrz jest to jedna z niepisanych zasad tworzenia wyjątkowych kompozycji. Nowe lustro pokocha ramę odziedziczoną po babci, a industrialny żyrandol pięknie oświetli perski dywan.
3. Wyraź siebie
Styl eklektyczny to sztuka powstała w wyniku ozdabiania wnętrz według własnego gustu, niezależnie od panującego trendu. Jeśli jakiś pomysł na aranżację sypialni nigdy nie mógł wybrzmieć, ponieważ odstawał od ogólnej koncepcji – teraz jest jego czas. Doskonale odnajdą się tutaj projekty zrobione własnoręcznie i personalne detale. Lampka nocna w kształcie głowy, która kurzy się od lat w pawlaczu? Na pewno pięknie podkreśli ją ściana w ulubionym, jaskrawym różu – wszystkie chwyty dozwolone!