Mieszkanie z antresolą to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala wprowadzić do przestrzeni dodatkową powierzchnię użytkową oraz funkcjonalnie zagospodarować powierzchnię, która znajduje się pod nią. Co robić, aby antresola w pełni spełniała swoje zadanie, była funkcjonalna i posiadała odpowiednią ilość światła? Podpowiadamy.
Sposoby na utrzymanie światła dziennego
Antresola charakteryzuje się otwarciem przestrzeni na pozostałą część nieruchomości. Stanowi integralną część, ale posiada balkonowe rozwiązanie skierowane na przestrzeń mieszkalną. Wykończenie antresoli może być znacząco od siebie różne i wpływać na zmniejszenie lub zwiększenie ilości światła na piętrze. Decydujący wpływ ma na to wielkość okna w domu i wykończenie części balustradowej antresoli. Im większe okno na ścianie mieszkania, tym większa ilość światła dziennego trafia na wyższe piętro.
W przypadku balustrady różnica jest znacząca. Antresole można osłonić ścianką działową, będącą balustradą do wysokości 90 cm. Przy takim rozwiązaniu dopływ światła dziennego przysłonięty jest przez zabudowany element niskiej ściany. Antresolę można również zabezpieczyć dowolną barierką w ażurowym wydaniu, wykonaną z metalu, drewna, a nawet szkła – wówczas zachowany będzie optymalny dostęp światła dziennego.
Współczesne rozwiązania pokazują, że można także w pełni zamknąć przestrzeń antresoli na niższe piętro i pozostałą część mieszkania a przy tym ją wyciszyć i nie tracić dopływu światła dziennego. Tym rozwiązaniem jest zastąpienie balustrady szybą, która montowana jest od posadzki do sufitu. Widok antresoli z poziomu niższego piętra jest zachowany i bezpieczeństwo również, światło dociera od okien do antresoli, a dodatkowo pomieszczenie na dole i na górze są od siebie nieformalnie odłączone i wyciszone. Antresola zachowuje swoją pierwotną funkcję, ale pozostaje podzielona na dwa odrębne pomieszczenia.
Jeżeli mieszkanie posiada świetlik sufitowy, czyli okno sufitowe lub mniejsze okno, dostęp światła dziennego będzie tym bardziej sprzyjał przebywaniu na wyższym piętrze i możliwości zaaranżowania przestrzeni Na antresoli będzie można zaaranżować biuro, pokój dla dzieci lub młodzieży, a nawet pracownię kreatywną.
Jak doświetlić antresole bez dostępu światła dziennego?
Nie każde mieszkanie posiada duże okna, które wspomagają montaż antresoli. Część antresoli nie ma możliwości być doświetlana światłem dziennym lub tego światła dziennego jest na tyle znikoma ilość, że na antresoli stale króluje ciemność. Można temu zaradzić montując wygodne i nieinwazyjne oświetlenie, będące jednocześnie ciekawą dekoracją lub zastosować rozwiązania innowacyjne.
Do popularnych i sprawdzonych metod doświetlenia antresoli należą:
- zastosowanie kinkietów na ścianach – w tym przypadku sprawdzają się kinkiety skierowane do dołu, które podświetlają powierzchnię roboczą – przy biurku, łóżku czy fotelu, ale także skierowane ku górze, które podwajają ilość światła kiedy są zamontowane bliżej powierzchni sufitowej. Rozproszenie światła przez sufit daje wrażenie jasności w całym pomieszczeniu antresoli, tym bardziej jeżeli jej wysokość to zaledwie 2 m. Należy pamiętać, aby światło z kinkietów nie raziło użytkowników w oczy. Skierowane do dołu nie będzie dawało takich efektów, jednak skierowane ku górze powinno przekroczyć wysokość montażu ponad wysokość wzroku.
- zastosowanie oświetlenia kierunkowego – pozwala zmieniać kierunek padania światła na przestrzenie najbardziej użytkowane. Zamontowane na suficie, zdecydowanie bardziej sprawdzą się niż wiszący żyrandol, którego zawieszenie może powodować kolizje w komunikacji i poruszaniu się po antresoli.
- oświetlenie i taśmy led – zamontowane przy suficie lub posadzce, co optycznie powiększy także wielkość powierzchni użytkowej.
Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl