81.WAW.PL: Dom-beton z zapierającymi dech przeszkleniami

81.WAW.PL: Dom-beton z zapierającymi dech przeszkleniami

Kategorie: Architektura

Moda na odważne wzornictwo zatacza coraz szersze kręgi. Poza aranżacją wnętrz zaczyna śmiało przenikać do sfery budowlanej. Doskonałym przykładem wykorzystania tego innowacyjnego i odważnego trendu może być dom-beton, który powstaje pod Warszawą.

Dom o powierzchni użytkowej ok. 230 m kw. został zaprojektowany na planie litery „L”. Dzięki takiej koncepcji projekt idealnie wkomponowuje się w kwadratową działkę, na której nie każda bryła byłaby odpowiednia. - Taka konstrukcja pozwoliła na odgrodzenie się od ulicy i sąsiadów, na czym zależało właścicielom - podkreśla Anna Paszkowska, architektka z pracowni 81. WAW.PL. Taki układ ma także dodatkową zaletę. Dzięki niemu dom maksymalnie otworzył się na stronę południowo-zachodnią – dodaje Paszkowska.

W odpowiedzi na potrzeby właścicieli, frontowa elewacja została zaprojektowana praktycznie bez okien. Jedyne przeszklenia zaplanowano jako główne wejście do domu oraz okno kuchenne. Przed wejściem do domu oraz garażu także zastosowano nietypowe rozwiązanie. Zamiast tradycyjnego podjazdu i schodków do wejścia głównego oraz garażowego prowadzi rampa. - Klocek garażu to wysunięta bryła z litery „L”. Dzięki temu zabiegowi powstało główne wejście do domu oraz doświetlenie korytarza jedynym oknem na elewacji północnej w części prywatnej. Jednocześnie dzięki wysunięciu bryły garażu powstało nietypowe doświetlenie górne komunikacji wewnętrznej - tłumaczy Rafał Grudziąż, architekt z 81.WAW.PL. Dom od strony ogrodu całkowicie zmienia swoje oblicze. Surowa i niedostępna od frontu bryła od ewoluuje w jedno wielkie przeszklenie z tyłu. Dla przebywających w ogrodzie dom jest dzięki temu maksymalnie wyeksponowany.

Do wykończenia elewacji wykorzystano płyty betonowe, które nadają budynkowi bardzo surowy charakter. Dla uniknięcia wrażenia przesadnej ciężkości konstrukcji i dodania jej lekkości, zamontowano poziome okna biegnące na styku dachu i ściany zarówno od bocznych krótszych elewacji, jak i tych oddzielających całą bryłę garażu do reszty domu. Ten zabieg pozwala lepiej doświetlić każde pomieszczenie.

Wnętrze domu zostało podzielone na dwa skrzydła. Pierwsze jest przeznaczone do codziennego użytku - to tam spędza się najwięcej czasu i przyjmuje gości. Zaaranżowano salon, kuchnię, jadalnię oraz niewielką toaletę dla gości. Drugie skrzydło to bardziej intymna, prywatna strefa domowników. Znajdują się w niej 3 przestronne sypialnie z łazienkami.

Dom-beton jest nowoczesny nie tylko pod względem designu, ale również dbałości o środowisko. - Założeniem projektu było stworzenie domu energooszczędnego – podkreśla Anna Paszkowska. - Dlatego też jest on minimalnie przeszklony od stron północnej oraz wschodniej, natomiast od strony południowej i zachodniej zadbano o jak największą możliwość dostępu światła naturalnego - dodaje. Takie rozwiązanie pozwala na realne ograniczenia użycia sztucznego oświetlenia oraz zmniejszenie nakładów na ogrzanie domu.

Dom-beton z zapierającymi dech przeszkleniami

Dom-beton z zapierającymi dech przeszkleniami

Dom-beton z zapierającymi dech przeszkleniami

Dom-beton z zapierającymi dech przeszkleniami

Projekt: 81.WAW.PL

Zespół projektowy: Anna Paszkowska, Rafał Grudziąż

Zdjęcia: 81.WAW.PL

81.WAW.PL: Dom-beton z zapierającymi dech przeszkleniami
Ocena: 0 Głosów: 0

Tagi

comments powered by Disqus