Ahn Jung-geun był aktywistą politycznym walczącym o niepodległość Korei, który został stracony za zastrzelenie gubernatora Itō Hirobumiego, a następnie uhonorowany pośmiertnie za zasługi dla kraju. Nie chcemy skupiać się tutaj jednak na samym działaczu, lecz architektonicznych cechach upamiętniającego jego osobę budynku, który zrealizowany został zgodnie z koncepcją studia D·Lim Architects.
Obiekt Ahn Jung-geun Memorial Hall usytuowany jest w lesie, nieopodal szczytu Namsan w centrum Seulu. Omawiając projekt D·Lim Architects, warto zatrzymać się na chwilę przy jego symbolice. Budynek upamiętniający patriotę stanowi wiązkę dwunastu kolumn, które „wyrastają” ze wspólnej podstawy usytuowanej poniżej poziomu gruntu. Liczba 12 symbolizuje niedocenionych bohaterów Dongeui Danjihoe (Towarzystwa Patriotów) tworzących tajne stowarzyszenie zainicjowane przez Ahna. W pobliżu obiektu znajdują się pozostałości starej świątyni wojennej, gdzie w czasach kolonialnych oddawano część watażkom i duchom. Spod niewielkiego terenu, na którym stoi nowy budynek, wykopano taką ilość ziemi, która odpowiada objętości samego obiektu. Kolumny nawiązują do będącej symbolem sojuszu ziemi. Zarówno alegoria gleby, jak i historyczne położenie miejsca na nowo definiują cele wspomnianego patrioty. Nocą kolumny przypominają płonące lampki będące symbolem zdobywania wiedzy, czego doświadczyć można w omawianym budynku.
Na tyłach obiektu rozpościera się wspaniały widok na szczyt Namsan. Znajdujące się tam wejście prowadzi wzdłuż usytuowanych poniżej poziomu zero ramp. Idąc po nich, zapoznać się można z pisemnym dorobkiem Ahna wydrukowanym na czarnej ścianie po prawej stronie. Rampy prowadzą dalej aż do wejścia głównego, a ścieżka wytyczona pomiędzy dwoma granicznymi punktami stanowi symboliczny łącznik teraźniejszości z przeszłością a także połączenie ze znajdują się na zewnątrz powierzchnią wystawienniczą.
Dedykowana Ahnowi fasada budynku składa się z półprzezroczystych warstw, które umożliwiają podziwianie z wnętrza otaczającej przyrody (nie byłoby to możliwe, gdyby zdecydowano się na kreujące wrażenie chłodu materiały takie jak beton lub metal). Wnętrza poszczególnych kolumn są jasne i odpowiednio doświetlone. Po wizycie w głównej sali wystawowej, odwiedzający kierowani są na zewnątrz przez południową klatkę schodową, skąd rozpościera się piękny widok na rzekę Han.
Na ostateczny kształt budynku duży wpływ miały warunki geograficzne parku Namsan – obiekt nie mógł przekroczyć wysokości drzew tj. 12 metrów (dlatego właśnie zdecydowano się na umieszczenie znacznej jego części pod ziemią). W związku z tym, a także z konieczności zastosowania się do zasad renesansu Namsan, architekci zdecydowali się na ulokowanie ekspozycji wystawienniczej wertykalnie, na trzech piętrach budynku, które połączone są za pomocą ruchomych schodów. Na koniec warto dodać, że budynek upamiętniający Ahna idealnie wpisuje się w trend zrównoważonej, w pełni przyjaznej środowisku architektury.
Nazwa inwestycji: Ahn Jung-geun Memorial Hall
Położenie: Park Namsan Park, Seul, Korea
Klient: zarządca budynku Ahn Jung-Geun Memorial
Projekt: D·Lim Architects
Architekci odpowiedzialni za projekt: Young Lim, Sun Kim
Zespół projektowy: Sunyoung Hwang, Seokwon Lee, Jihwan Kim, Kyungtae Park, Hojun Song
Powierzchnia: 1185,02 m2
Termin realizacji: 2010 rok
Via: http://www.archdaily.com