W nowo otwartym budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, 6 czerwca 2023 roku odbyła się gala wręczenia nagród 15 edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Uroczystość, podczas której laureaci osobiście odebrali nagrody, Grupa Sztuka Architektury zorganizowała już po raz szósty. Goście gali mogli nie tylko odbyć multimedialną podróż po najciekawszych realizacjach ubiegłego roku, ale także wysłuchać ciekawych wykładów. Swoją premierę miała także książka pt. “Teorie i manifesty polskich architektów“.
Najważniejszą częścią gali było ogłoszenie wyników Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022 oraz wręczenie nagród autorom najlepszych realizacji. W każdej z kategorii konkursowych swoje nagrody przyznawało jury oraz internauci. Uczestnicy mieli także okazję wysłuchać krótkich prezentacji naszych Partnerów – firm Bauder, Velux Commercial i Vandersanden (oprócz nich wśród partnerów były firmy Dasag oraz Arcelor Mittal). Szymon Wojciechowski z pracowni APA Wojciechowski Architekci wygłosił manifest, który promuje książkę “Teorie i manifesty polskich architektów” – zestaw wypowiedzi teoretycznych biur projektowych, których projekty były finalistami plebiscytu organizowanego w 2022 roku a arch. Aleksandra Wasilkowska zaprezentowała gościom projekt modernizacji Targu Błonie, który zdobył nagrodę Grand Prix Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022.
Oto wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
W kategorii „Kubatura”, wśród obiektów publicznych internauci najwyżej ocenili Hotel Warszauer w Krakowie, zaprojektowany przez pracownię INDO Architekci. W tej samej kategorii jurorzy postanowili swoją nagrodę przyznać Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu Zdroju zaprojektowanej przez SLAS architekci. Eksperci docenili bardzo umiejętne pogodzenie wielkości obiektu (zgodnie z jego funkcją) z otoczeniem. Zaskakujące, niebanalne, oryginalne i adekwatne do funkcji obiektu rozwiązanie elewacji.
Wśród prywatnych obiektów kubaturowych użytkownicy internetu najwyżej ocenili dom Dune House pod Warszawą, którego autorem jest pracownia Mobius Architekci. W tej samej kategorii jurorzy docenili Dom Polska Zagroda od BXB studio. Jak uzasadniają, jest to odważna i udana próba połączenia wiejskiego gospodarstwa z nowoczesną rezydencją mieszkalną i oryginalna transformację charakterystycznego układu zagrodowego.
Wśród wnętrz publicznych najwięcej głosów publiczności zebrała Restauracja Fuego w Kołobrzegu autorstwa pracowni 370 Studio. W tej samej kategorii jury najwyżej oceniło salon fryzjerski Ruby Blue w Warszawie, zaprojektowany przez pracownię NOKE Architects. Eksperci docenili nowatorskie podejście do projektowania tego typu obiektu. Odważne zestawienie materiałów, nietypowych form i organiczne inspiracje co tworzy harmonijną całość.
Wnętrzem prywatnym, które najbardziej spodobało się internautom było warszawskie mieszkanie w kamienicy w stylu vintage, zaprojektowane przez pracownię Hyz Projektuje. Jurorzy zdecydowali inaczej – wg nich najlepszym wnętrzem prywatnym okazało się mieszkanie w Warszawie w duńskich klimatach, którego autorem jest pracownia Bran&Pine. Nagroda została przyznana za otwartą przestrzeń z płynnymi podziałami na strefy; udane połączenie nowoczesnych mebli z antykami; harmonię i balans wykończeń oraz równowagę materiałów i oryginalne rozwiązania.
Plebiscyt Polska Architektura XXL jest jedynym w Polsce, w którym do kategorii architektury i projektowania włączony jest także krajobraz, który często jest w plebiscytach niedoceniany. Podczas gali swoje zasłużone nagrody odebrali także architekci krajobrazu. I tak w kategorii najlepszych przestrzeni publicznych w opinii internautów na nagrodę zasłużył Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie, zaprojektowany przez zespół w składzie: dr inż. arch. kraj. Elżbieta Myjak-Sokołowska, mgr inż. arch. kraj. Jakub Botwina, mgr inż. arch. Stanisław Botwina, inż. arch. kraj. Michał Szaruga. W opinii jury na nagrodę w tej kategorii zasłużyła modernizacja Targu Błonie autorstwa Pracowni Architektonicznej Aleksandry Wasilkowskiej. Wyróżnienie przyznano za umiejętne połączenie funkcji, designu i estetyki ekologii oraz promowanie więzi z naturą w tak typowo ludzkich wytworach zagospodarowania przestrzeni, jak targowiska.
Wśród ogrodów prywatnych publiczność najwyżej oceniła nowoczesny ogród z białymi elementami, opracowany wg projektu Greenstudio. W tej samej kategorii jury najwyżej oceniło ogród bylinowy w Lublinie, autorstwa pracowni Planea. Nagroda została przyznana za powrót do naturalności i życia zgodnie z naturą, burzę kolorów, zróżnicowaną strukturę form roślinności i sezonową zmienność charakterystyczną dla tego typu kompozycji.
W Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022 jury przyznało także nagrodę Grand Prix. Za wielowymiarowość projektu, który porusza nie tylko kwestie estetyki, architektury i urbanistyki ale także aspekt funkcjonalny, społeczny i ekologiczny, za nowatorskie podejście odczarowujące dotychczasowy standard lokalnych targów oraz wprowadzenie dużej ilości zieleni i zastosowanie ekologicznych rozwiązań, ten prestiżowy tytuł otrzymała modernizacja Targu Błonie, dzieło Pracowni Architektonicznej Aleksandry Wasilkowskiej.
Dziękujemy wszystkim za udział, a zwycięzcom gratulujemy!
Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl.
Partnerzy Gali
Bauder Polska, Velux Commercial, Vandersanden, Dasag, Arcelor Mittal
Organizator
Patroni Honorowi
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patroni Medialni