Zastosowanie sprężonego betonu w budownictwie

Zastosowanie sprężonego betonu w budownictwie

Jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, a przy tym tańszy od tradycyjnych rozwiązań technologicznych. To jedne z wielu zalet, dzięki którym strunobeton (czyli sprężony beton) powraca obecnie do łask i przyciąga szerokie grono wymagających klientów. Czym charakteryzuje się ta technologia oraz jakie korzyści płyną z wykorzystania jej w budownictwie mieszkaniowym – o tym właśnie mowa w dalszej części tekstu.

Strunobeton – informacje w pigułce

Sprężony beton wyróżnia się drucianym lub strunowym (linowym) zbrojeniem wykonanym z wysokogatunkowej stali, przy czym cięgno sprężające naciągane jest przed betonowaniem. Mieszanka o starannie dobranej recepturze wylewana jest na stalowe sploty, a po uzyskaniu pożądanej wytrzymałości, ma miejsce odprężenie stalowych linek. Dzięki temu, siły z ów splotów przenoszą się na beton. W przeciwieństwie do żelbetu, w przypadku omawianej konstrukcji zbrojenie pełni rolę czynną – poddane naciągowi, poprzez tarcie przekazuje naprężenie na beton.

Czym różni się ta technologia od tradycyjnych rozwiązań żelbetowych? Przede wszystkim, sprężony beton pozwala otrzymać bardziej wytrzymały produkt końcowy. Materiał ten stosowany jest więc przy wyrobie przęseł, stropów, dźwigarów, nadproży czy też innego rodzaju elementów konstrukcyjnych. Zazwyczaj strunobeton dostępny jest w formie gotowych elementów prefabrykowanych.

Zalety technologii strunobetonowej

Dzięki sprężonemu betonowi istnieje możliwość tworzenia konstrukcji wyróżniających się dużą rozpiętością, smukłością i lekkością. Ponadto strunobeton pozwala zredukować wygięcia w elementach zginanych. Wszystko to z kolei przekłada się na obniżenie kosztów budowy, co przekonuje do tej technologii coraz więcej inwestorów.

Należy tutaj dodać, że niższa cena wcale nie idzie w parze z obniżoną jakością. Wręcz przeciwnie - możliwość przeniesienia dużych obciążeń czy też wysoka odporność na działanie czynników zewnętrznych sprawiają, że strunobeton stanowi silną konkurencję dla technologii gęstożebrowych czy monolitycznych. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wyborem tej technologii jest szybkość i wygoda montażu gotowych elementów a także ich lekkość. Można więc śmiało stwierdzić, że strunobeton jest produktem wysoce funkcjonalnym, a przy tym bezpiecznym (powstaje on tylko w wyspecjalizowanych zakładach ze stałą kontrolą jakości).

Zastosowanie strunobetonu

Płyty strunobetonowe wykorzystuje się zarówno w przypadku budownictwa mieszkaniowego, jak i przemysłowego. Stosuje się je także przy stawianiu konstrukcji budynków użyteczności publicznej. Omawiana technologia sprawdza się w szczególności jako prefabrykat przekryć stropowych oraz dachowych. Lekkie stropy panelowe układać można bez konieczności użycia zaprawy czy też stempli, a do wygodnego montażu wystarczy dźwig HDS.

Warto jeszcze tutaj wspomnieć o gładkiej powierzchni prefabrykowanych elementów, dzięki której nie ma konieczności tynkowania dolnej warstwy płyty. Ponadto strunobetonowe stropy dają szerokie możliwości konstrukcyjne – przykładowo, wysunięcie za podpory pozwala wydzielić balkon lub stworzyć klatkę schodową. Z kolei niska wysokość konstrukcyjna przemawia na korzyść kubatury pomieszczenia. Podsumowując, zastosowanie technologii sprężonego betonu usprawnia proces budowy oszczędzając zarówno czas, jak i pieniądze inwestora.

Zastosowanie sprężonego betonu w budownictwie
Ocena: 4.5 Głosów: 4

Tagi

comments powered by Disqus