Zamierzasz inwestować w nieruchomości? Przed zakupem wybranej, sprawdź księgę wieczystą

Zamierzasz inwestować w nieruchomości? Przed zakupem wybranej, sprawdź księgę wieczystą

Lokowanie pieniędzy w nieruchomości to rozwiązanie cieszące się ogromnym zainteresowaniem wśród prywatnych inwestorów. Zamierzasz właśnie w taki sposób zainwestować posiadane środki? Przed zakupem np. mieszkania, dokładnie zapoznaj się z treścią prowadzonej dla niego księgi wieczystej.

Aby zakupić nieruchomość, konieczne jest posiadanie sporej ilości środków pieniężnych lub zdolność kredytowa. W drugim przypadku możliwe jest skorzystanie z pomocy banku, który sfinansuje zakup np. mieszkania, a następnie będzie oczekiwał co miesiąc spłaty kolejnych rat.

Zamierzasz zakupić lokal mieszkalny, aby następnie go wynajmować? W takiej sytuacji liczy się dobra lokalizacja i odpowiednia (najbardziej pożądana z punktu widzenia wynajmujących) powierzchnia. Stawiasz na powierzchnie komercyjne? Również będziesz musiał zwrócić uwagę na lokalizację. Dodatkowo w każdym przypadku konieczne będzie zapoznanie się z treścią księgi wieczystej.

Co musisz wiedzieć o księgach wieczystych?

Księga wieczysta to dokument zakładany dla nieruchomości. Oznacza to, że zmiana właścicieli nie ma znaczenia dla jego funkcjonowania – taka informacja zostanie jednak w nim odnotowana. Z uwagi na doniosłość obrotu nieruchomościami dla gospodarki, prowadzenie ksiąg wieczystych zostało powierzone wydziałom wieczystym działającym przy sądach rejonowych.

Czy dla każdej nieruchomości jest prowadzona księga wieczysta? Nie – bardzo możliwe, że podczas poszukiwania idealnej nieruchomości, np. mieszkania, napotkasz oferty, w których znajdziesz wzmiankę, że dla nieruchomości nie jest prowadzona księga wieczysta. W takiej sytuacji najlepiej, aby jeszcze przed sprzedażą, właściciel założył taki dokument dla nieruchomości, którą zamierza sprzedać.

Kiedy przyda się wyszukiwarka ksiąg wieczystych?

Aby zapoznać się z treścią księgi wieczystej, możesz udać się do sądu, możesz również skorzystać z rejestru takich dokumentów stworzonego i prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości (www.ekw.ms.gov.pl).

Jeżeli będziesz chciał skorzystać z powyższego rejestru, to będziesz musiał znać numer księgi wieczystej. Jak go ustalić w sytuacji, gdy sprzedający nie zamieścił wzmianki o nim w ogłoszeniu?

W powyższej sytuacji powinieneś skorzystać z wyszukiwarki ksiąg wieczystych. Taką znajdziesz pod adresem: https://ksiegi-wieczyste-online.pl/. Wyszukiwarka pozwoli ci znaleźć numer księgi wieczystej nie tylko po numerze działki, lecz także po adresie administracyjnym.

Dlaczego musisz zapoznać się z treścią księgi wieczystej?

Zakup nieruchomości to poważna decyzja. Jeżeli na ten cel zaciągasz kredyt bankowy, to tym bardziej musisz być pewien, że do nieruchomości nie będą zgłaszać roszczeń osoby trzecie. Skoro w księdze wieczystej są ujawniani m.in. aktualni, jak i poprzedni właściciele (w dziale II) oraz ustanowione hipoteki (w dziale IV), to właśnie główny powód, dla którego powinieneś zapoznać się z jej treścią.

Nigdy wcześniej nie interesowałeś się księgami wieczystymi i zapisami, które są w nich ujawniane? W takim razie przed zakupem nieruchomości powinieneś skontaktować się np. z radcą prawnym, który – po zapoznaniu się z treścią księgi wieczystej – będzie w stanie odpowiedzieć na twoje pytania i rozwiać twoje wątpliwości. Wizyta u prawnika nie jest w tym przypadku kosztem, ale inwestycją – w ten sposób możesz zabezpieczyć się np. przed zakupem nieruchomości, na której została ustanowiona hipoteka.

Foto: Pixabay.com

Zamierzasz inwestować w nieruchomości? Przed zakupem wybranej, sprawdź księgę wieczystą
Ocena: 5.0 Głosów: 3

Tagi

comments powered by Disqus