Sunrise House projektu MCK Architecture & Interiors

Sunrise House projektu MCK Architecture & Interiors

Kategorie: Architektura, Domy

Sunrise House to nadmorski dom położony na wydmach południowego wybrzeża Australii, z pięknym widokiem na Ocean Spokojny. Pierwotne założenie projektu mówiło, że dom ten wygodny ma być tak dla czteroosobowej rodziny, jak i dla większej lub też dla grupki przyjaciół. Uznano również, że dom ten powinna cechować wysoka jakość, tak by wytrzymał niesprzyjające przybrzeżne elementy i zapewnił długowieczność w budowie i użytkowaniu.

Okolica Sunrise House

Sunrise House

Okolica w której powstał Sunrise House biegnie równolegle do popularnej nadmorskiej drogi, a sam budynek znajduje się pomiędzy tą drogą, a plażą. Wcześnie przeprowadzone badania dowiodły, że z poziomu pierwszego piętra można uzyskać piękne widoki na ocean, dlatego podjęto decyzję o umieszczeniu sypialni na płaszczyźnie podłoża, zaś stref użytkowanych najczęściej powyżej parteru na górnej kondygnacji. Pozwoliło to zapewnić prywatność od strony ulicy. Sypialnie usytuowano od strony oceanu.

Relaks i wypoczynek w domu na plaży

Sunrise House

Zasadniczo Sunrise House oferuje relaks i przyjemność z kontemplowania miejsca i piękna otoczenia. Parter domu płynnie otwiera się na basen oraz ogród, a otaczający materiał tarasowy biegnie przez te przestrzenie, zanim przejdzie przez główny hol oraz wnętrze. Rezultatem jest wejście do domu, które często wiąże się z wniesieniem piachu na nogach oraz kontynuacją eksploracji domu w płynnym połączeniu między wnętrzem, a zewnętrzną częścią domu. Ta sama kwestia dotyczy poziomu życia – cała przestrzeń otwiera się na prostopadłe ciągi przeszkleń ciągnących się od podłogi aż po sufit. Strefa dzienna domu staje się niczym pokład wznoszący się nad krajobrazem, z którego mieszkańcy domu mają okazję spoglądać przez ocean po horyzont.

Zrównoważony projekt

Sunrise House

Sunrise House to projekt zrodzony z pasywnej strategii, w którym istotne są uwarunkowania środowiskowe oraz skupienie się na jakości budowy. Formy budynku rozmieszono tak, aby naturalne światło umieszczone zostało w pożądanym miejscu oraz kontrolowane tam, gdzie konieczna jest ochrona. Bryza naturalna to w tym projekcie naturalna forma schładzania latem oraz naturalna wentylacja. Odprowadzanie wody deszczowej zintegrowano z piwnicą, a panel słoneczny umieszczono na konstrukcji dachu, która przez cały dzień jest podświetlona światłem słonecznym.W domu zastosowane zostały wysokiej jakości systemy oszklenia, a konstrukcja jest solidna i bardzo wytrzymała.

Sunrise House

Sunrise House

Architekci: MCK Architecture & Interiors
Lokalizacja: Australia
Główny architekt: Steve Koolloos
Architekci projektu: Maki Yamaji, Sam Gleeson, Rowena Marsh
Powierzchnia: 862,0 m2
Rok projektu: 2017
Fotografie: Michael Nicholson

Via: https://www.archdaily.com/896336/sunrise-house-mck-architecture-and-interiors

Sunrise House projektu MCK Architecture & Interiors
Ocena: 5.0 Głosów: 2

Tagi

comments powered by Disqus