Przedwojenna Warszawa była miastem odważnym, prężnym i nowoczesnym. Swoiste odzwierciedlenie rozwoju i dynamiki ówczesnej Stolicy stanowiło modernistyczne budownictwo. Większość architektonicznych perełek awangardy uległo zniszczeniu podczas II Wojny Światowej. Duch warszawskiego modernizmu przetrwał jednak do dziś, stanowiąc inspirację dla współczesnych architektów.
Nieśmiertelność modernizmu
Architektura awangardowa to nie tylko budynki, lecz przede wszystkim idea, którą miały one odzwierciedlać. Budownictwo modernistyczne niesie za sobą połączenie dostępności oraz najwyższego komfortu. Nurt zrodził się w latach trzydziestych XX wieku. Pionierami warszawskiego modernizmu byli absolwenci Politechniki Warszawskiej. Początkowo wznosili oni domy i wille prywatne. Następnie powstawać zaczęły większe projekty na zlecenia spółdzielni mieszkaniowych. W kolejnych latach nastąpił bardzo intensywny rozwój architektury modernistycznej. W jej duchu wznoszono zarówno ekskluzywne wille, jak i domy mieszkalne klasy średniej.
Charakterystycznymi cechami architektury modernistycznej jest wysokie uporządkowanie, symetria, geometryczność kształtów oraz konsekwentna rytmika podziałów pionowych i poziomych. Istotną rolę odgrywa bryła budynku o niebanalnym i charakterystycznym kształcie. Architektura awangardowa preferowała duże, otwarte przestrzenie. Przede wszystkim jednak kładziono nacisk na maksymalną funkcjonalność budynków.
W latach powojennych budownictwo modernistyczne przeżywało swój renesans. Różniło się jednak od przedwojennych projektów, które na zawsze wpisały się w kanony polskiej architektury, będąc podziwiane do dzisiaj przez pokolenia architektów.
Tradycja doceniana przez nowe pokolenia
W zawirowaniach historii zaginęły liczne nazwiska wspaniałych, warszawskich architektów. Przechadzając się po Warszawie możemy podziwiać wspaniałe wille, których twórcy pozostają anonimowi. Jednakże współczesne projekty inspirowane warszawskim modernizmem lat 30 stanowią wspaniały hołd składany przez młodych projektantów swoim nieznanym mistrzom. Do projektów, które zasługują na uwagę koneserów należy osiedle Rezydencje Pałacowa na warszawskim Wilanowie. Projekty domów, zarówno pierwszej, jak i bieżącej inwestycji inspirowane były wyraźnie ekskluzywnymi, modernistycznymi willami lat trzydziestych. Warto zwrócić szczególną uwagę na nieszablonowy kształt budynków oraz przestronne wnętrza, w których można odnaleźć wspaniałe przestrzenie. Przede wszystkim jednak na podziw zasługuje perfekcjonistyczny nacisk na funkcjonalność rezydencji oraz wkomponowanie jej w otaczającą przyrodę bez zaburzania harmonii.
Rezydencje Pałacowa można bez wątpienia uznać za ukoronowanie dorobku warszawskiego modernizmu oraz przykład pogodzenia klasycznych koncepcji architektonicznych ze współczesnymi trendami. Z całą pewnością te nowoczesne, miejskie wille zapiszą się w historii architektury na kolejne dziesięciolecia i mogą stanowić inspiracje dla pokoleń konstruktorów.