Jeszcze do niedawna kamień naturalny stosowano jedynie na zewnętrznych ścianach budynków, dziś jest jednym z najmodniejszych wykończeniowych trendów wnętrzarskich. Trudno się dziwić – kamienne okładziny dają spektakularny efekt. Stanowią wyrazisty akcent aranżacji oraz podkreślają elegancki charakter pomieszczenia. Pasują do każdego mieszkania – niezależnie od stylu, w jakim jest urządzone.
KAMIEŃ NATURALNY I JEGO ZAMIENNIKI – WADY I ZALETY
Do najpopularniejszych kamiennych materiałów należą surowe cegły, bloki poddane obróbce, piaskowce, kamień dekoracyjny, płytki oraz tynk strukturalny. Niestety, założenie tego typu ozdób wymaga od nas sporo pracy. Jest to dość monotonne zajęcie, które jednakże należy wykonać niezwykle precyzyjnie. Ponadto, okładziny wymagają specjalnej impregnacji. Naturalnej skały nie możemy pozostawić nietkniętej. Owszem, ma wyglądać naturalnie, ale bez odpowiedniego zabezpieczenia szybko straci swój urok.
Na szczęście, projektanci wnętrz zadbali również o miłośników naturalnego piękna, którzy nie posiadają zdolności manualnych. Tapety są dobrym pomysłem dla wszystkich, którzy chcą uniknąć ciężkiej pracy przy wykańczaniu ścian, a marzą o efekcie kamienia w przestrzeni mieszkalnej. Ważne, by nadruki na fototapetach były wykonane w jak najwyższej jakości. Inaczej, zamiast wspaniałego wzoru zdobiącego ścianę, będziemy mieli nudny, nieestetyczny odpowiednik. Oprócz łatwiejszego montażu, tapety równie łatwo zdjąć. I ta cecha wydaje się kluczowa w porównaniu z klasycznym kamieniem. Jeśli więc często lubimy zmieniać aranżację naszych czterech kątów, zdecydujmy się na tapetę. Jeżeli jednak wolimy zachować ceglaną, lub kamienistą ścianę, na długie lata – załóżmy kamień dekoracyjny, albo odsłońmy cegły.
ŚCIANA … I CO DALEJ?
Aranżując wnętrze z wykorzystaniem kamienia należy pamiętać o złotej zasadzie „im mniej, tym lepiej”. Skalna, czy ceglasta dekoracja najlepiej wygląda jako oszczędny, ale mocny akcent. Niech będzie to jedna ściana, bądź jej fragment. Zbyt duża ilość okładziny sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się ciężkie i przytłaczające. Zamiast interesującego efektu uzyskamy coś na podobieństwo piwnicy. Spróbujmy tego uniknąć, dlatego też często obok kamiennych ścian umieszcza się dodatki o ciekawej teksturze lub barwie. Drewniane meble, kolorowe lampy, obrazy, albo pledy z nowoczesnymi printami – wszystko to subtelnie złagodzi ten intensywny trend.
Ci, którzy nadal nie przekonali się do kamiennych okładzin, mogą spróbować wcielić do wnętrza ten temat w całkiem inny sposób. Na przykład w formie dekoracji – rzeźb skalnych, wazonów, donic.
Kamień i jego pochodne to klasyczne rozwiązanie aranżacyjne. Nie musimy się go bać, nie koniecznie będzie stanowić najważniejszy akcent stylizacji. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wcielimy go do przestrzeni. Do wyboru mamy naprawdę sporą liczbę deseni tapet, kształtów płytek i kolorów kamienia. Najczęściej są to barwy ciepłe, jednak możemy znaleźć również chłodne wzory oraz zupełnie szalone wybarwienia.
W materiale wykorzystane są grafiki udostępnione dzięki uprzejmości sklepu z fototapetami myloview.pl.
Kamień to materiał, który na dobre zagościł w moim domu. Prezentuje się niezwykle gustownie. Jednak aby kamień nie stracił na swej atrakcyjności niezbędna jest jego pielęgnacja przy pomocy impregnatów ze sklepu https://centrumimpregnacji.pl/kategoria-produktu/kamien-naturalny/impregnaty/. Dzięki temu zabiegowi kamień wygląda jak nowy.