Spis treści
Okna tarasowe to dziś bezwzględnie fenomen jeśli o nowoczesne budownictwo chodzi. Dzięki ich upowszechnieniu dzisiejsze budownictwo zyskało nie tylko atrakcyjny wygląd, ale i olbrzymią funkcjonalność, co w porównaniu z dawnym budownictwem, w którym popularne były wąskie drzwi balkonowe oraz stosunkowo małe okna, jest dużym krokiem naprzód.
Okna tarasowe to przede wszystkim sposób na lepsze zespolenie domu mieszkalnego z jego otoczeniem, zapewniające jednocześnie piękne widoki. Warto więc pomyśleć o tego typu oknach, gdyż są one popularne i lubiane nie tylko przez architektów, ale i zyskały przychylność użytkowników.
Okna tarasowe a ich największe zalety
fot. Arte Dizain Sopot – Apartament w Gdyni
Okna tarasowe to duży atut pod kątem doświetlenia wnętrza. Ich powierzchnia zapewnia maksymalną możliwą ilość wpuszczanego do pokoju światła, co przede wszystkim docenimy jesienią i zimą, kiedy czujemy niedostatek naturalnego światła, co jest spowodowane uwarunkowaniami atmosferycznymi. To jednak nie jedyny atut okien tarasowych. Zamontowanie typowego okna tarasowego Veka zwiększa przestronność we wnętrzu, które jednocześnie wygląda bardziej nowocześnie oraz sprawia wrażenie większego. To rozwiązania dla osób, które szczególnie dobrze czują się we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu.
Okna tarasowe i ich wady
fot. KAMELEON – Kreatywne Studio Projektowania – Wnętrz – mieszkanie Warszawa
Jak każdy produkt, także i okna tarasowe poza zaletami posiadają pewne wady, z którymi liczyć musi się każdy kto postanowi zamontować w swoim domu właśnie tego rodzaju okna. Po pierwsze duże okno, to gorsza izolacyjność termiczna. W miejscu, w którym w przypadku małego okna znajdowałby się mur dający lepszą izolację, znajduje się szyba o znacznie gorszych parametrach. Tym samym, cena ogrzewania danego wnętrza wzrasta, co może mieć duże znaczenie szczególnie w przypadku osób, które chcą zbudować dom energooszczędny. Wyższe koszty ogrzewania to nie jedyna wada tego rodzaju rozwiązań. Na etapie budowy domu liczyć trzeba się również z koniecznością poniesienia wyższych kosztów samej budowy. Innym problemem może okazać się także dość kłopotliwe słońce. To, co jesienią i zimą jest dużą zaletą, czyli doświetlenie wnętrza, w upalne lato może okazać się prawdziwą zmorą – szczególnie, gdy szukamy ucieczki przed upałem i męczącym słońcem. W zderzeniu jednak z brakiem światła w okresie jesienno-zimowym, jego nadmiar latem to zaledwie niewielkie niedociągnięcie, które można zniwelować zakupem odpowiednich rolet, które nie tylko posłużą jako osłona przed światłem, ale i będą pięknym elementem dekoracyjnym.
Kupuj rozsądnie
fot. LAVA Projektowanie Wnętrz – Apartament dla dwojga
Aby wszystkie przytoczone wady zostały zneutralizowane, czy sprowadzone do minimum, ważne jest, by kupować okna od solidnych producentów, którzy gwarantują najlepsze parametry oraz wysoką jakość i montaż zgodny z obowiązującymi normami.
Jak wygląda to w praktyce? Minimalna powierzchnia okna w przypadku salonu, gabinetu, pokoju dziecięcego, czy innych wnętrz mieszkalnych powinna wynosić co najmniej jedną ósmą w stosunku do powierzchni podłogi w tym pomieszczeniu, zaś w przypadku okien dużych – tarasowych powierzchnia ta wynieść może nawet jedną czwartą powierzchni podłogi. W zależności też od tego, czy wybieramy okna o stałym szkleniu nieotwieranym, czy też rozwierno-uchylne, ich rozmiar będzie różnić się od siebie znacznie. Przy stałym szkleniu rozmiar maksymalny wynosi 2260 na 2260 mm, zaś w przypadku okien rozwierno-uchylnych jest to 1500 na 1500 mm. Duże okna balkonowe rozwierno-uchylne nie mogą przekroczyć wymiaru 1000 na 2500 mm. Aby sprostać oczekiwaniom osób, które chcą jednak, by ich okna były jak największe, a wnętrza dobrze doświetlone, tworzone są specjalne systemy okien, które pozwalają na łączenie dużych okien w odpowiednie zestawy. Przykładem tego rodzaju rozwiązań są okna VEKA, które oferują odpowiednie systemy pozwalające na łączenie ze sobą okien, co daje bardzo dobry efekt wizualny oraz gwarantuje wyeliminowanie błędów projektowych, montażowych, czy produkcyjnych.
Okna tarasowe – za, czy przeciw?
fot. Perfect Space – Klasyka na nowo
To, czy wybrać okna tarasowe, czy może jednak pozostać przy oknach tradycyjnej wielkości musi być wyborem indywidualnie podjętym. Nie warto traktować jednak zakupu okna tarasowego jako niepotrzebnego wydatku generującego tylko i wyłącznie koszty. Tak, to prawda, iż koszt tego rodzaju rozwiązania jest większy niż w przypadku małych okien, jednak należy wziąć pod uwagę również i walory estetyczne jakie zapewniają okna tarasowe. To jednak nie jedyna zaleta. Wracając do wspomnianych już kwestii finansowych – okna tarasowe, w tym wspominane już wielokrotnie okna Veka to gwarancja podniesienia ceny rynkowej budynku w którym zostały one zamontowane. Jak widać, nie jest to więc jedynie wyrzucenie pieniędzy w błoto na spełnienie zachcianki, a opłacalna inwestycja.
Ceny okien tarasowych
Wielu producentów okien na rynku sprawia, że zróżnicowane są ceny jakie musimy zapłacić za montaż konkretnego rozwiązania. Inne też ceny dotyczą okien z PCW, drewna, aluminium, czy też drewniano-aluminiowych. To nie jedyne wyznaczniki ceny. Koszty zmieniają się także w zależności od typu zastosowanego rozwiązania w kwestii otwierania okna – za podnośno przesuwne zapłacicie więcej niż za rozwieralne. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na cenę jest wielkość przeszklenia, a także rodzaje okuć i samych szyb, rodzaj drewna, czy kolor w jakim wykończone zostały profile. Osoby, które zdecydują się na dodatkowe gadżety typu zabezpieczenia przed włamaniem, kolorowe klamki, szyby o większej izolacyjności, etc. muszą liczyć się, iż za swoje okna zapłacą znacznie więcej.
Zdjęcie główne – Arte Dizain Sopot – Mieszkanie w Gdyni