Spis treści
Długi czas oczekiwania na usługę fachowca, a także niejednokrotnie ogromne koszty wykonania usługi mobilizują wielu z nas do samodzielnego podjęcia się wielu prac. Co więcej, okazuje się, że w większości świetnie sobie samodzielnie radzimy. Montaż zlewozmywaka, czy baterii zlewozmywakowej stojącej nie jest żadnym wyjątkiem.
Jaki zlewozmywak wybrać?
Dokonując wyboru najlepszego dla nas zlewozmywaka, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów:
- gabaryty naszej kuchni,
- czy będziemy zmywać ręcznie, czy przy użyciu zmywarki,
- miejsce montażu
Im mniejszą powierzchnią kuchni dysponujemy, tym lepiej powinniśmy zaplanować każdy detal, żeby jej funkcjonalność była jak najlepsza. Jeżeli planujemy zakup i montaż zmywarki, problem rozmiaru zlewozmywaka od razu mamy rozwiązany. Używając zmywarki mały zlewozmywak jednokomorowy, jest w zupełności wystarczający. Jeżeli natomiast chodzi o sposób montażu, warto go dopasować do miejsca, w którym się będzie znajdował np. jeżeli chcemy zamontować zlewozmywak w szafce narożnej łatwiejszy dostęp do niego zapewni nam montaż na skos.
W jakie produkty powinniśmy się zaopatrzyć przed montażem zlewozmywaka
Do każdej pracy potrzebujemy odpowiednie akcesoria i narzędzia. Montaż zlewozmywaka wymaga zaopatrzenia się w zestaw odpływowy, a także syfon, niezbędna też jest bateria zlewozmywakowa stojąca, czy bateria kuchenna ścienna. Jeżeli chodzi wylewki do baterii, to producenci proponują ogromny wybór kształtów, żeby bateria zlewozmywakowa w pełni dopasowała się do wyglądu i stylu aranżacji całej kuchni. Najczęściej w komplecie ze zlewozmywakiem otrzymamy podłączenie do kanalizacji, które musi być dopasowane do kupowanego przez nas modelu zlewozmywaka. Warto jednak zaopatrzyć się w dodatkowe kształtki instalacyjne:
- kolanka
- sztucery
- redukcje
- rury harmonijkowe
Przy montażu baterii zlewozmywakowej konieczne jest także użycie silikonu, czy taśmy teflonowej. Najczęściej niezbędne jest także posiadanie wkrętaków do drewna, by móc przymocować zlewozmywak do blatu.
Uniwersalna stal nierdzewna
Zlewozmywaki kuchenne wykonane ze stali nierdzewnej są od wielu lat najpopularniejsze – nadal większość z osób wymieniających zlewozmywak decyduje się właśnie na modele tego typu. Pasują one bowiem do większości aranżacji kuchennych, do tego są naprawdę łatwe w utrzymaniu czystości. Od kilku lat drugie miejsce w rankingach popularności zajmują zlewozmywaki wykonane z kompozytu. Dostępne są w wielu kolorach, najczęściej imitujących granit – bardzo ciekawy efekt można uzyskać, łącząc tego typu zlewozmywaki z kamiennym (lub imitującym kamień) blatem.
Baterie zlewozmywakowe stojące, bateria kuchenna ścienna oraz montaż zlewozmywaka
Miejsce montażu zlewozmywaka musi być wybrane już w momencie dokonania wymiany rur – do umieszczenia zlewozmywaka konieczne jest posiadanie odpływu.
- Do zamontowania zlewozmywaka kuchennego, który jest najczęściej nakładany na blat, konieczne jest wykonanie otworu w blacie. Jeżeli posiadamy wyrzynarkę, możemy zrobić to samodzielnie – najprościej poprzez obrys kształtu zlewozmywaka. Zamawiając blat w sklepie możemy zlecić wycięcie otworu o konkretnych rozmiarach.
- Kiedy otwór na blacie jest gotowy musimy osadzić go na szafkach i przymocować go do nich.
- Przed nałożeniem zlewozmywaka kuchennego na cały jego obwód nakładamy silikon – zapobiegnie to wsiąkaniu wody w blat.
- Przed zamontowaniem zlewozmywaka kuchennego na blacie montujemy dołączona przez producenta uszczelkę albo używamy taśmy uszczelniającej.
- Wstawiamy zlewozmywak.
- Baterie kuchenne są najczęściej stojące (rzadko spotyka się baterie kuchenne ścienne) konieczne jest wówczas wywiercenie odpowiedniego otworu, jeżeli zlewozmywak go nie posiada i przykręcenie bateria stojącej zlewozmywakowej.
- Jeżeli wylewki do baterii (wylewki do kranu) są wyciągane koniecznie, przed ostatecznym dokręceniem baterii, czy wąż baterii stojącej zlewozmywakowej swobodnie się wyciąga.
- Elementy odpływowe montujemy zgodnie z załączoną do nich instrukcją.
Wiele prac domowych możemy wykonać samodzielnie. Doświadczenie to bywa przydatne np. w przypadku awarii – okazuje się, że jesteśmy samowystarczalni i nie musimy czekać na pomoc kogoś z zewnątrz.
Artykuł partnera