Jak zbudować energooszczędny dom – bloczki Silka i ich zalety

Jak zbudować energooszczędny dom – bloczki Silka i ich zalety

Kategorie: Budowa i remont

Jeśli w najbliższym czasie zamierzacie wybudować swój dom warto pomyśleć nad tym, by wznieść budynek energooszczędny. Podpowiemy wam, z jakich materiałów powinno się wznieść dom, by cieszył on swoich właścicieli na lata. Obecnie na rynku istnieje mnóstwo materiałów, dzięki którym można zbudować tani i jednocześnie energooszczędny dom, a wśród nich warto wspomnieć o elementach wapienno-piaskowych Silka oferowanych przez firmę Xella, specjalistę z zakresu nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa.

Bloczki Silka – do wznoszenia konstrukcji murowych

Każdy energooszczędny dom budowany jest wyłącznie z materiałów o najwyższej jakości. Są to materiały, których koszt jest wyższy niż w przypadku tradycyjnych surowców, jednak wydatek ten zwraca się stosunkowo szybko, bowiem na późniejszym etapie zmniejszają się między innymi koszty wydatkowane np. na ogrzewanie. Bloczki Silka to elementy wapienno-piaskowe, które stosuje się do wznoszenia konstrukcji murowych nie tylko w przypadku budownictwa mieszkaniowego, ale i przemysłowego, czy inwentarskiego. Produkowane są one z wapna, wody oraz piasku, a ich gęstość jest bardzo duża. Tym samym charakteryzują się one wyjątkowo korzystnymi właściwościami.

Materiały dobrej jakości

Olbrzymie znaczenie przy wznoszeniu domów energooszczędnych ma jakość materiałów. Wybór najcieplejszych bloczków do budowy ścian jest gwarancją wybudowania takich właśnie domów. Nie bez znaczenia jest też wybranie fachowców, którzy w sposób odpowiedni zajmą się wznoszeniem tego typu konstrukcji.

Oferowane przez Xella bloczki Silka cechują się wysoką wytrzymałością (do 25 N/mm2). Tym samym możliwe jest projektowanie konstrukcyjnych ścian, których grubość sięga 12, 15 lub 18 cm. To nie jedyne atuty bloczków. Są to materiały zapewniające dobrą izolacyjność akustyczną, dlatego chętnie stosuje się je w przypadku nie tylko budowy domów jednorodzinnych, ale i wielorodzinnych.

Budowa systemowa

Jak zbudować energooszczędny dom – bloczki Silka i ich zalety

Majchrzak Pracownia Projektowa

Wznosząc budynki energooszczędne koniecznie wznosić trzeba je systemowo. Jednorodne materiały są kluczem do wybudowania prawdziwie energooszczędnych domów. Właśnie dlatego najlepszym pomysłem jest skorzystanie z jednorodnych materiałów typu nadproża, bloczki, a także kształtki, czy zaprawa. Wybór jednowarstwowych ścian jest sposobem na połączenie wytrzymałości oraz parametrów ścian cieplnych. Tym samym optymalizowane są koszty budowy oraz czas powstawania budynku. Ściany wznoszone z bloczków Silka są konstrukcjami o dużej trwałości. Są one mrozoodporne, tym samym można stosować je w warunkach bardzo trudnych, tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie innych murowanych elementów.

Inne zalety bloczków Silka

Wśród licznych atutów jakie posiadają bloczki Silka, warto wspomnieć też o wyjątkowej odporności ogniowej tego materiału. Bloki posiadają klasę A1 w kategorii reakcji na ogień. Oznacza to w praktyce, iż bloczki Silka nie rozprzestrzeniają ognia w razie pożaru. Można mieć też pewność, iż mury wykonane z bloczków nie będą też rozprzestrzeniać substancji szkodliwych dla organizmu. Decydując się na wybór tego rodzaju materiałów koniecznie wiedzieć trzeba, iż jest on jednym z najzdrowszych surowców budowlanych.

Energooszczędny dom równa się prostota

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o zasadzie wznoszenia domów energooszczędnych. Najlepszym domem tego typu będzie dom o prostej i nieskomplikowanej konstrukcji. Im prostsza bryła, tym lepsze możliwości wybudowania takiego właśnie domu. To prosta zależność wynikająca z faktu, iż zgromadzone w domu ciepło wydostaje się na zewnątrz najczęściej przez rozmaite załamania i narożniki. Dlatego efektywna budowa domu energooszczędnego to przede wszystkim wyeliminowanie ich w sposób maksymalny. Nie zapomnijcie też, by część dzienna domu skierowana była na południe, zaś sypialnia na północ.

Zdjęcie główne - www.ytong-silka.pl

Jak zbudować energooszczędny dom – bloczki Silka i ich zalety
Ocena: 5.0 Głosów: 2

Tagi

comments powered by Disqus