Pod nazwą „Dom Autorodzinny” kryje się najnowsza realizacja wywodząca się z pracowni KWK Promes. Wraz z tą właśnie koncepcją Robert Konieczny proponuje nową typologię domu jednorodzinnego. Jej zasadniczym wyróżnikiem jest nowatorskie potraktowane roli garażu – pomieszczenie stanowiące do tej pory brudną i ciemną część domu, w przypadku omawianego projektu zamienia się w reprezentacyjne wnętrze będące głównym wejściem do budynku.
Robert Konieczny odszedł od tradycyjnej typologii domu z przyczyn czysto praktycznych. W przypadku domów usytuowanych za miastem, najczęściej dojeżdża się do nich samochodem i, co za tym idzie, dostaje do wnętrza przez garaż, a nie przez drzwi wejściowe. Architekt zaproponował więc, aby zmodyfikować typowo gospodarczą funkcję tego pomieszczenia czyniąc z niego nie tylko główne wejście do domu, lecz także atrakcyjne pod względem wizualnym pomieszczenie.
W ten oto sposób powstał zupełnie nowy typ wolnostojącej zabudowy jednorodzinnej, w którym strefa wejścia i wjazdu stanowi wspólną, reprezentacyjną całość. W Domu Autorodzinnym samochód stoi w czystej strefie budynku stanowiąc sam w sobie ciekawy element wystroju wnętrza. Właścicielem nieruchomości jest kolekcjoner sztuki. Podsunęło to kolejne oryginalne rozwiązanie – połączenie funkcji wjazdu z galerią obrazów, w której samochód stanowi swoisty eksponat.
Na taki a nie inny kształt projektu duży wpływ miał fakt, że jedyny dojazd do działki biec miał od strony południowej. Tworzyło to kolizję między planowanym ogrodem a wjazdem na posesję. Robert Konieczny zaproponował więc, aby część mieszkalną wraz z ogrodem wynieść na poziom pierwszy, zaś podjazd pozostawić na poziomie zero.
Wygodne wejście do domu zapewnia wznoszący się nad poziom ogrodu podjazd. Aby nie przecinać zewnętrznej części rekreacyjnej oraz zapewnić jej odpowiednią prywatność, drogę przykryto trawiastym dachem i ograniczono ścianami, co stworzyło stanowiący część domu tunel. Dzięki temu zabiegowi budynek wraz z jego najbliższym otoczeniem tworzą harmonizującą całość. Wygoda użytkowania spotyka się tu z atrakcyjnością i oryginalnością projektu, który proponuje potraktowanie samochodu jako integralnego elementu wnętrza budynku.
Na koniec warto dodać, że w pracowni KWK Promes opracowywany jest obecnie projekt osiedla domów autorodzinnych pod Wrocławiem. Jako że inwestycja zlokalizowana będzie z dala od centrum, z całą pewnością samochód i kwestia jego parkowania odgrywać będą dla przyszłych mieszkańców bardzo ważną rolę.
geneza powstania
Nazwa inwestycji: Dom Autorodzinny
Adres: nieznany (kontrakt zabrania autorowi projektu zdradzania jego lokalizacji)
Projekt: KWK PROMES (Robert Konieczny)
Termin realizacji: 2012 rok
Zdjęcia: KWK Promes