Założeniem projektu było stworzenie przestrzeni będącej prywatną, rodzinną rezydencją umiejscowioną w miejskim otoczeniu. Z zewnątrz budynek nie przypomina tradycyjnego domu – wygląda on raczej jak malarskie płótno lub dwuwymiarowa ramka, w obrębie której znajdują się różne otawrte powierzchnie i która łączy się z dynamicznym systemem drewnianych, linearnych pasów.
Fasada domu tworzy niesymetryczną kompozycję składającą się z trójwymiarowych bloków. Tego typu zaaranżowanie obiektów umożliwia centralną i stałą kompozycję. Możliwość odwracania zbalansowanej kompozycji w dynamiczną, stała się możliwa dzięki zaprojektowanemu systemowi inteligentnych ekranów maskujących, które mogą być podnoszone w górę, gdy są złożone w całość przypominającą dach. Wszystkie elementy zostały ukryte, tak więc gdy fasada jest zamknięta, dynamiczne i zmieniające się możliwości nie są widoczne.
Wszystkie elementy otwierają się osobno umożliwiając zróżnicowane kompozycje. W dowolnym momencie (gdy użytkownik pragnie prywatności czy też ochrony przed słońcem) relacja pomiędzy obiektem, a planem może ulec zmianie. Dzięki możliwe staje się osiągnięcie kompozycji, która jest zbalansowana, dynamiczna, otwarta lub zamknięta, w ramach tej samej struktury.
Ruch w obrębie domu jest opanowany dzięki zróżnicowanym widokom na otaczającą przestrzeń – niektóre odsłonięte i czyste, inne otaczające część krajobrazu specjalnie dla nich zaprojektowaną. Ta samodzielna zmienialność oraz swobodność umożliwiają także kontrolę nad ilością światła słonecznego wpadającego do domu. Dzięki zastosowanym formom oraz materiałom tworzy ona poczucie dramatyczności, ruchu oraz dynamizmu, która nadaje przestrzeni życia.
Relacja pomiędzy tymi samymi poziomami (ściany, schody, różne przegrody oraz elementy domu) oraz przestrzenią tworzy, poprzez struktury zmieniające fasadę oraz dynamizm ekranów maskujących, różnorodne kompozycje, czasem kontrolowane, czasem losowe, z nowym oraz odmiennym doświadczeniem, które tworzy się dla użytkownika na nowo za każdym razem.
Biuro: Pitsou Kedem Architects
Architekci: Pitsou Kedem, Irene Goldberg, Raz Melamed
Lokalizacja: Kfar Shmaryahu, Israel
Powierzchnia: 600 m2
Data realizacj: 2012 rok
Zdjęcia: Amit Geron
Via: Archdaily.com