Kloof 151 w Kapsztadzie

Kloof 151 w Kapsztadzie

Kategorie: Architektura

Klientowi zlecającemu firmie architektonicznej SAOTA stworzenie tego projektu zależało, by był to rodzinny dom zawierający dwupoziomowe skrzydło, w którym można będzie zarówno pracować, jak i przyjmować gości. Na uwagę zasługuje otoczenie, w jakim zlokalizowany jest Kloof 151. Z okien rozpościera się widok na plaże Clifton oraz Głowę Lwa – znajdujący się nieopodal szczyt.

Dom składa się z trzech pięter i posiada parking podziemny. Szerokie wejście do piwnicy zapewnia bezpośredni dostęp światła słonecznego. Na najniżym piętrze, z głównego pokoju dziennego podzwiać można widoki na Clifton. Większa część przestrzeni dziennych, wraz z kuchnią stworzoną na planie otwartym, posiadają bezpośrednie wejście na duże tarasy znajdujące się na stronie północnej oraz wschodniej. Dzięki żaluzjom oraz ekranom przeciwsłonecznym, balkony zostały osłonione przed światłem słonecznym i gorącem. Zapewnia to przyjemny chłód w ciągu całego roku.

Parter został podzielony na dwie części tak, by nadać przestrzeni wrażenia przestronności i nawiązać dialog z podwójną klatką schodową znajdującą się na tyłach domu.

Na pierwszym piętrze Kloof 151 znaleźć można natomiast cztery sypialnie, siłownię oraz przestrzeń do pracy. W domu dominuje bogata paleta barw i nasycone kolory. Sypialnie są jasne, nowoczesne i wyposażone w meble zarówno klasyczne, jak i nowatorskie, co sprawia, że przestrzenie te są niezwykle przytulne. By zapewnić wrażenie otwartości i przezroczystości na klatce schodowej, zastosowano tam szklane balustrady pozbawione ram.

Dom wykończony został w sposób prosty – projektanci zdecydowali się między innymi na podłogi z drzewa orzechowego,  duże porcelanowe kafle czy betonowe podsufitki. Ważną rolę odgrywa także kamienny kominek umieszczony  w kuchni, który kontrastuje z bardziej wytwornymi elementami wystroju wnętrza.

Kloof 151 w Kapsztadzie

Kloof 151 w Kapsztadzie

Kloof 151 w Kapsztadzie

Kloof 151 w Kapsztadzie

Kloof 151 w Kapsztadzie

Kloof 151 w Kapsztadzie

Architekci: SAOTA

Lokalizacja: Clifton, Kapsztad, Republika Południowej Afryki

Data realizacji: 2010

Via: Archdaily.com

Kloof 151 w Kapsztadzie
Ocena: 0 Głosów: 0

Tagi

comments powered by Disqus