Nieodpowiednia eksploatacja kominka może doprowadzić do poważnych i nieodwracalnych zniszczeń. Podpowiadamy, jak bezpiecznie użytkować kominek z płaszczem wodnym, aby nie dopuścić do przegrzania!
Uszkodzenie wkładu i instalacji – czy jest się czego obawiać?
Na straży bezpieczeństwa wkładu kominkowego z płaszczem wodnym stoi wężownica schładzająca, czyli metalowa rura zabezpieczająca wkład przed przegrzaniem. Wężownica pozwala bezpiecznie podłączyć kominek do instalacji centralnego ogrzewania. Wkład bez wężownicy może być wykorzystywany jedynie w instalacji funkcjonującej w systemie otwartym. W tym wypadku zabezpieczeniem wkładu przed przegrzaniem jest naczynie wzbiorcze pobierające nadwyżkę wody z płaszcza.
Wyobraźmy sobie taką sytuację: padło zasilanie. Pompa nie działa, a woda przepływająca między osłonami kominka przestaje płynąć. Jeżeli nasz kominek pracuje w układzie zamkniętym, temperatura wody gwałtownie wzrasta, a rury rozprowadzające wodę nie wytrzymują tak wysokiego ciśnienia… Do przegrzania kominka może dojść w sytuacji, gdy: elementy takie jak zawór lub wężownica zostaną źle podłączone lub z innych przyczyn nie zadziałają tak, jak powinny; gdy w instalacji c.o. będzie zbyt mało wody lub pompa zapewniająca obieg wody ulegnie awarii. Wysoka temperatura może odkształcić także niektóre elementy płaszcza wodnego kominka. Prawidłowy montaż i odpowiednia eksploatacja kominka powinny skutecznie zabezpieczać instalację przed przegrzaniem.
Inne elementy zabezpieczenia wkładów przed przegrzaniem
Wspomniana wężownica zabezpiecza przed przegrzaniem w kominkach z płaszczem wodnym. Musi jednak posiadać podłączony zawór termostatyczny. Gdy temperatura w kotle niebezpiecznie wzrośnie do 95°C, zawór otworzy się, umożliwiając przepływ zimnej wody przez wężownicę, która spowoduje obniżenie temperatury we wkładzie. Dzięki zamieszczonemu w tulei zanurzeniowej czujnikowi, zawór uruchomi się automatycznie. Kolejnym wymaganym zabezpieczeniem układu są zawory ciśnieniowe, umożliwiające zrzut wody w momencie wzrostu ciśnienia powyżej ciśnienia pracy układu. Z kolei elektroniczny sterownik z wyświetlaczem jest wyposażony w specjalny mikroprocesor kontrolujący pracę przepustnicy powietrza. Pozwala utrzymać temperaturę w kominku na stałym poziomie, minimalizując ryzyko przegrzania instalacji CO.
Artykuł powstał we współpracy z Kratki.com