Spis treści
Pływanie we własnym ogrodzie to niezwykle kusząca wizja. W naszym klimacie całoroczna, zewnętrzna pływalnia to jednak nie najlepszy pomysł i zwykle lepiej sprawdzają się na przykład baseny stelażowe. Aby jednak ładnie wyglądały w naszych ogrodach, musimy pamiętać o kilku zasadach.
1. Różne rodzaje basenów
Zależnie od potrzeb, możemy wybrać jeden z wielu dostępnych typów modeli. Te dmuchane sprawdzą się dla najmłodszych. Rozporowe są często wybierane przez wzgląd na szybki montaż. Mają zawsze okrągły kształt, ponieważ montuje się je, napełniając kołnierz, który rozpiera konstrukcje i sprawia, że ta właściwie montuje się sama. Coraz popularniejsze są jednak baseny stelażowe, których ciekawe przykłady znajdziesz w sklepie internetowym Dollo.
Basen stelażowy z pompą
2. Wymiary basenów stelażowych
To, co wyróżnia ten typ tymczasowych pływalni, jest ich wielkość oraz możliwość doboru kształtu. Ich długość sięga nawet siedmiu metrów, a ich głębokość pozwala na naprawdę sprawne pływanie. Możemy zdecydować się na basen stelażowy okrągły, ale jeśli preferujemy kwadraty czy prostokąty, również będziemy w stanie takie zakupić. Należy jednak pamiętać, aby uważnie sprawdzić, ile miejsca możemy na nie przeznaczyć. Prawdopodobnie do wielkości basenu będzie trzeba doliczyć jeszcze około metra z każdej strony.
3. Czym się wyróżniają baseny stelażowe?
Baseny stelażowe wyróżnia to, że cała ich niecka jest mocowana na „szkielecie” stworzonego z rurek. Z tego powodu ich montaż jest nieco bardziej czasochłonny, niż basenu rozporowego, ale przez to sam zbiornik jest znacznie bardziej stabilny. Dodatkowo pozwala na większe wymiary basenów stelażowych i znacznie bardziej różnorodne kształty. Jest też z reguły najtrwalszym, choć i najdroższym z dostępnych na rynku rodzajów basenów.
4. Napełnianie basenu wodą
Jeśli wybierzesz basen stelażowy, duży, musisz liczyć się z tym, że bez hydrantu będziesz musiał napełniać go przez co najmniej kilka godzin. Dlatego dobrze jest zaaranżować w okolicy źródło wody. Jeśli chcesz, możesz doprowadzić do niego wodę podgrzewaną, co świadczy o niewątpliwej zalecie basenu stelażowego nad na przykład rozporowym, który takiej możliwości nie ma.
5. Co przyda Ci się wokół?
Gdy już postawisz basen stelażowy duży, warto wokół zaaranżować przestrzeń tak, aby była, jak najbardziej użyteczna oraz przyjemna dla oka. Dzięki temu będziesz chętniej korzystał z przyjemności schładzania się w wodzie latem. Obok warto postawić więc leżaki. Przyda się też niewielki stolik. Być może dobrym rozwiązaniem będzie też lodówka schładzająca ulubione napoje domowników. Pamiętaj jedynie, aby wymiar basenu stelażowego nie był tak duży, aby utrudnić poruszanie się wokół. Mogłoby to doprowadzić do nieszczęśliwych wypadków.
6. Jaki basen wybrać?
Spośród marek dostępnych na rynku warto zwrócić uwagę na baseny stelażowe Intex, które są dość popularne. Poza dostosowaniem kształtu i wymiaru basenu możesz też wybrać dodatkowe elementy. Większość posiada zabudowę w jednym kolorze, ale niektóre imitują też kamień lub metal czy drewno. Możesz też wybrać model basenu ogrodowego stelażowego okrągłego, który będzie posiadał przynajmniej częściowe zadaszenie, dzięki czemu osłonisz się od słońca.
Beżowy basen stelażowy
7. To lepszy pomysł niż całoroczny basen
W naszym klimacie posiadanie całorocznego basenu jest dość problematyczne. Posiadanie zbiornika napełnionego wodą od okolic maja aż do września powoduje, że musimy go regularnie czyścić, a z powodu dość dużych wahań temperatury jest dosyć duża szansa, że wykorzystasz go zaledwie kilkukrotnie, zwłaszcza jeśli woda nie jest podgrzewana. Ponadto to po prostu bardzo duże koszty od samego początku. Baseny stelażowe małe i duże są więc dobrym i znacznie tańszym zamiennikiem.