Spis treści
Rolety okienne łączą w sobie kilka funkcji: skutecznie oddzielają od świata zewnętrznego, chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem w dzień i zapewniają ciemność w nocy. Dodatkowo mogą zabezpieczyć wnętrza przed nagrzewaniem oraz wnoszą do nich wartość dekoracyjną. Rolety zewnętrzne, wewnętrzne, materiałowe lub z drewna, tradycyjne bądź zaciemniające – zdecydowanie masz w czym wybierać. Który typ rolet będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę, dokonując zakupu? Dowiedz się więcej na ten temat.
1. Rolety zewnętrzne
2. Rolety wewnętrzne
3. Jaki materiał wybrać?
4. Sposób montażu rolet. Jak dopasować je do wielkości okna?
5. Jakie rolety do salonu, a jakie do sypialni? Na co zwrócić uwagę?
Rolety okienne stanowią wygodną alternatywę dla tradycyjnych dekoracji okiennych: firanek i zasłon. Jeśli jednak wolisz, możesz dopasować je do tkanin ozdobnych i połączyć klasykę z nowoczesnością.
Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne?
Pierwsze pytanie, na które musisz odpowiedzieć, brzmi: czy lepszym wyborem będą rolety okienne wewnętrzne czy zewnętrzne? Ta decyzja mocno zaważy na funkcjonalności, dlatego starannie rozważ wszystkie za i przeciw.
Wśród rolet zewnętrznych wyróżniamy:
- rolety naokienne,
- rolety nadprożowe (nakładane),
- rolety elewacyjne (natynkowe).
Za ten podział odpowiedzialny jest przede wszystkim odmienny montaż. Rolety naokienne mocowane są, jak sama nazwa wskazuje, do górnej ramy okna. To łatwy proces, możliwy na każdym etapie inwestycji, jednak musisz sobie zdawać sprawę, że roleta okienna zasłania wówczas część szyby. W przypadku rolet nakładanych kaseta ukryta jest w ścianie, dlatego możesz zdecydować się na ten wariant wyłącznie na etapie budowy lub remontu. Najbardziej popularne są jednak rolety elewacyjne ze skrzynkami montowanymi na ścianie i prowadnicami w obrębie wnęki okiennej.
Główne zalety rolet zewnętrznych to:
- zabezpieczenie przed słońcem i nagrzewaniem latem oraz ograniczenie uciekania ciepła zimą,
- izolacja akustyczna,
- dobre zaciemnienie pomieszczeń,
- zabezpieczenie przed włamaniem.
Szczególnym typem rolety zewnętrznej jest markiza – delikatniejsza wersja zasłony.
Rolety wewnętrzne
Rolety wewnętrzne umieszczane są w środku domu lub mieszkania, a ich podstawowym zadaniem jest stworzenie bariery przed światłem słonecznym. Pełnią także istotną funkcję dekoracyjną.
Do najpopularniejszych typów rolet zaliczamy:
- rolety zwijane – jeden z najpopularniejszych typów, idealny do okien tradycyjnych oraz okien dachowych. Konstrukcja składa się z materiału, który zwija się w rolkę za pomocą łańcuszka lub sznurka. Dostępne są rolety wolnowiszące lub kasetowe – z dodatkowymi prowadnicami,
- rolety rzymskie – bardzo dekoracyjna odmiana rolet wewnętrznych. Przy podnoszeniu nie zwijają się w rolkę, a układają w system zakładek. To bardzo dekoracyjne osłony okienne występujące w odmianie firanowej, zaciemniającej lub dzień-noc,
- rolety weneckie – podobne do rolet rzymskich: opuszczone prezentują się jak zwykła zasłona, a zwinięte tworzą dekoracyjne bufy,
- rolety austriackie – bardziej ozdobna wersja rolet weneckich,
- rolety plisowane – rolety klasyczne w kształcie harmonijki: można je zwijać z dołu do góry i odwrotnie, co jest świetnym rozwiązaniem przy nietypowej ramie okiennej i oknach dachowych,
- rolety dzień-noc – wykonane z dwóch pasów materiału, gdzie pełny materiał przeplata się z transparentnym. Dzięki temu można dopasować dopływ do pomieszczenia światła,
- rolety zaciemniające – z dodatkowo podgumowanego materiału powstrzymującego promienie słoneczne i mocne światło księżyca.
Tak szeroki wybór rolet pozwala dopasować odpowiedni model do potrzeb najbardziej wymagających klientów.
Jaki materiał wybrać?
Nowoczesne rolety wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Największą popularnością cieszą się rolety tekstylne, można jednak znaleźć także zasłony okienne z tkaniny, papieru, bambusa lub drewna. Które tworzywo będzie najlepsze? Wiele zależy tu od preferowanego przez Ciebie stylu wnętrza. Możesz wybierać w wielu wersjach kolorystycznych i sposobach wykończeń.
Sposób montażu rolet. Jak dopasować je do wielkości okna?
Duże znaczenie ma także sposób, w jaki umieścisz rolety w miejscu docelowym. Na rynku znajdziesz modele z montażem inwazyjnym, który wymaga wiercenia otworów w ścianach lub na powierzchni ram okiennych. Czasami taki zabieg wiąże się z utratą gwarancji. Rolety z montażem bezinwazyjnym nie wymagają wiercenia dziur, ale często taka instalacja jest bardziej skomplikowana i droższa.
Typ rolety nie jest wyłącznie kwestią preferencji. Uchwyty w roletach okiennych przy obu typach montażu mogą różnić się rozstawem, dlatego decyzję podjąć trzeba jeszcze przed dokonaniem pomiaru i zakupem.
Jakie rolety do salonu, a jakie do sypialni? Na co zwrócić uwagę?
Dopasowując wystrój okien i wersję rolet, weź pod uwagę specyfikę pomieszczenia. Do pokoi dziennych, takich jak salon czy jadalnia, pasują rolety rzymskie wprowadzające do wnętrz stylowy wygląd. Na uwagę zasługują także rolety okienne dzień-noc. Dobrym wyborem do sypialni są rolety zaciemniające.