Jak wybrać dobre profile stalowe?

Jak wybrać dobre profile stalowe?

Płyty karton- gips są coraz powszechniej stosowane w budownictwie. Na rynku dostępne są gotowe systemy przeznaczone do wykonywania ścian, sufitów i innych konstrukcji w formie suchej zabudowy.

Warto wiedzieć nie tylko jakie są rodzaje płyt g-k, ale także, jakich kształtowników stalowych (http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/profile-stalowe) należy używać do ich montażu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że grubość nominalna profilu powinna wynosić co najmniej 0,55 mm. Stosowanie cieńszych kształtowników stalowych nie zapewnia odpowiedniej sztywności konstrukcji i może prowadzić do jej odkształcenia. Profile o niewielkiej grubości są wiotkie i nie stawiają odpowiedniego oporu podczas wkręcania blachowkrętów i nie tworzą odpowiednio stabilnych połączeń. Taka konstrukcja jest bardziej podatna na powstawanie rys i pęknięć. Wybierając profile trzeba więc przede wszystkim stawiać na jakość, która zapewni nam stabilność i bezpieczeństwo tworzonej konstrukcji. Bardzo ważne jest też dobranie odpowiedniego rodzaju kształtowników do danego typu zabudowy. Poniżej znajdziesz krótkie opisy podstawowych typów profili.

Profile ścienne

Te kształtowniki są stosowane do tworzenia konstrukcji lekkich, szkieletowych ścian działowych, okładzin ściennych, a także przedścianek. Są tutaj dwa warianty: profile C oraz profile U. Warto wiedzieć, że w przypadku ścian o  dużej wysokości należy użyć profili o znacznie większej grubości. Także w przypadku montażu w środowisku mokrym trzeba wybrać kształtowniki o większej grubości i odporności na korozję.

Profile sufitowe

Ten rodzaj profili przeznaczony jest to montażu sufitów podwieszanych, okładzin sufitowych oraz zabudowy poddaszy. Mają one podobną grubość jak profile ścienne. Główne dwa rodzaje profili to UD i CD. 

Profile ościeżnicowe

Tego rodzaju kształtowniki wykorzystuje się w miejscach, gdzie w ścianach działowych chcemy osadzić drzwi. Innym zastosowaniem tych kształtowników jest wzmacnianie stelaży nietypowych konstrukcji. Warto wiedzieć, że te profile mają grubość 1,8 mm, aby wytrzymać znaczne obciążenia.

Jak wybrać dobre profile stalowe?
Ocena: 5.0 Głosów: 2

Tagi

comments powered by Disqus