Spis treści
Większość problemów z posadzkami balkonów i tarasów rozpoczyna się od krawędzi. Jeśli strefa okapowa nie jest prawidłowo wykończona woda opadowa kumuluje się wzdłuż krawędzi tarasu tworząc nieestetyczne zastoiska. Wszelkie wady czy błędy w wykonaniu części okapowej bardzo szybko ujawniają się w formie przecieku.
Uszczelnienie tarasu – jakich materiałów użyć?
Podstawowym krokiem w wykończeniu krawędzi tarasu jest zastosowanie profili okapowych.
Firma Renoplast oferuje kompletny system, w którego skład wchodzą odcinki proste, narożniki, łączniki oraz odbojniki przyścienne. Sprawia to, że każde połączenie wykonane pomiędzy elementami systemu będzie wykonane w sposób prawidłowy – szczelny.
Warto również podkreślić, że profile firmy Renoplast są całkowicie odporne na korozję, dzięki wykonaniu z odpowiednio dobranego stopu aluminium pokrytego powłokami poliestrowymi.
W przypadku profili okapowych, które są wyrobami budowlanymi, spełnienie rygorystycznych wymagań może zostać potwierdzone znakiem jakości CE na podstawie dokumentu europejskiej oceny technicznej. Profile Renoplast posiadają taki certyfikat. Profile dostępne są tutaj – https://renoplast.pl/produkty/profile-tarasowe
Bardzo ważnym etapem w uszczelnieniu tarasu jest użycie właściwych materiałów hydroizolacyjnych i zabezpieczenie krawędzi tarasu. Do tego celu najlepiej zastosować membranę PVC i taśmy wzmacniające. Są to materiały spełniające wszystkie wymogi wytrzymałościowe, są w pełni odporne na działanie czynników zewnętrznych.
Uszczelnienie tarasu – kroki w montażu
Przygotowanie podłoża
Wykonujemy podkład cementowy z minimalnym 1,5% spadkiem w kierunku okapu. Istotne jest, aby wzdłuż krawędzi tarasu w trakcie wykonywania podkładu uformować uskok o głębokości 3 mm i szerokości 80 mm.
Montaż profili okapowych
Rozpoczynamy od montażu narożników okapowych systemu W30. Ustawiamy pierwszy narożnik, zaznaczamy otwory pod kołki montażowe, wiercimy otwory w podkładzie cementowym, narożnik osadzamy na poliuretanie i mocujemy mechanicznie do podłoża za pomocą kołka rozporowego. W ten sam sposób montujemy drugi narożnik. Pomiędzy narożnikami rozpinamy linkę, która pozwoli nam równo zamontować odcinki proste. Montaż profili prostych wykonujemy analogicznie do montażu narożników. Należy zwrócić uwagę, aby na połączeniach profili pozostawić szczelinę o minimalnej szerokości 2 mm. Profile, które dochodzą do ściany wymierzamy tak, aby pozostało miejsce do montażu odbojnika.
Wykonanie hydroizolacji
Na powierzchni tarasu rozkładamy geowłókninę. Kolejną czynnością jest montaż na ścianie listwy powlekanej PVC, do której następnie zgrzewamy membranę PVC, pełniącą funkcję izolacji przeciwwodnej. Membranę PVC zgrzewamy także z profilem, a potem dodatkowo uszczelniamy to miejsce taśmą wzmacniającą.
Ułożenie posadzki
Płytki układamy na podkładkach SMART, podpierając je w narożach i w połowie długości. Jeśli w którymś miejscu występuje nierówność przymocowujemy do podkładki krążki dystansowe o odpowiedniej grubości aż uzyskamy równą posadzkę.
Podsumowanie
Aby lepiej poznać poszczególne etapy montażu krok po kroku zalecamy obejrzenie filmów instruktażowych na naszej stronie, pokazujących wykonanie posadzki wentylowanej. Pamiętajmy, że jedynie zastosowanie dobrej jakości materiałów w połączeniu z właściwym montażem zapewni wieloletnie użytkowanie i wytrzymałość tarasu.
Aby lepiej poznać poszczególne etapy montażu krok po kroku zalecamy obejrzenie filmów instruktażowych na naszej stronie, pokazujących wykonanie posadzki wentylowanej. Pamiętajmy, że jedynie zastosowanie dobrej jakości materiałów w połączeniu z właściwym montażem zapewni wieloletnie użytkowanie i wytrzymałość tarasu.