Założeniem klienta było stworzonie wysokiej jakości nowoczesnego domu, który korzystałby z topografii miejsca umożliwiając jego mieszkańcom podziwianie zapierających dech w piersiach widoków na okoliczne hrabstwo Cheshire. Początkowo, w latach 70, na terenie tym znajdowała się jednopiętrowa rezydencja, która jednak nie spełniała wymogów klienta odnośnie domu dla całej rodziny.
Wejście do House 780 prowadzi przez dwa mosty – jeden betonowy, dla pojazdów, drugi – wykonany ze stali oraz szkła, dla mieszkańców oraz odwiedzających rezydencję.
Część dzienna domu zdominowana została przez okna o wysokości 5 metrów wychodzące na południe wraz z dębowymi żaluzjami zapewniającymi zacienienie w okresie letnim oraz przenikanie światła do wnętrza w czasie zimy. Znalazł się tutaj także wysoki na 8 metrów kominek sięgający aż do dachu. Kuchnia połączona została z pokojem dziennym, jednak obie te przestrzene mogą zostać od siebie w dowolnym momencie oddzielone przy pomocy przesuwnych, dębowych drzwi.
Klientowi zależo, by wnętrze domu było proste, zarówno pod względem całościowego wyglądu, jak i detali. Wszelkie przestrzenie służące do przechowywania, futryny drzwiowe czy elementy klimatyzacji zostały zaprojektowane tak, by były niewidoczne i nie zaburzały prostoty oraz sterylności wnętrza.
Dąb jest materiałem, który dominuje w obrębie całego domu – wykonane zostały z niego między innymi drzwi oraz żaluzje. W zewnętrznej części rezydencji wykorzystano nailowiony dąb, który miał na celu złagodzenie fasady, wewnątrz natomiast, użyto połączenia zmatowionego dębu (w obrębie podlóg) oraz białego, nailiwionego dębu na wewnętrznych drzwiach.
Stephenson ISA Studio zajmuje się projektowaniem zarówno rezydencji, biur, restauracji, jak i tworzeniem grafik czy wizualizacji. Firma uhonorowana została nagrodami takimi, jak Best Eco Build, Phoenix Award czy Best Interior Design.
Architekci: Stephenson ISA Studio
Lokalizacja: Manchester, Wielka Brytania
Powierzchnia: 465 m2
Via: Archdaily.com
Niby fajnie, niby minimalizm i elegancko, ale brakuje tej angielskiej duszy, którą można spotkać w miejscowej architekturze. Wyszło tak, jak wszędzie i nigdzie.