Spis treści
Nie ma co się oszukiwać – kupując mieszkanie w bloku nie można liczyć na dużą i wygodną łazienkę. Nie oznacza to wcale, że posiadając własne mieszkanie w bloku skazani jesteśmy na niewygody. Choć przestrzeń nie jest imponująca, można jednak sprawić, że będzie ona w miarę funkcjonalna i wygodna. Aby to osiągnąć, konieczne jest, by posiadać dobry projekt łazienki, na którego podstawie wcielimy w życie plan, którego efektem będzie funkcjonalna, mała łazienka w bloku.
Od czego zacząć ?
fot. KODO – Rezydencja Piasek
W przypadku małej łazienki w bloku dobrze jest w pierwszej kolejności pomyśleć w jakim stylu urządzona ma ona zostać. Z reguły w pomieszczeniach o niedużych parametrach sprawdza się styl nowoczesny oraz klasyczny, jednak przy dobrym projekcie nic nie stoi na przeszkodzie, by zrealizować wnętrze w innym stylu. W przypadku małych wnętrz bardzo często konieczne jest zrezygnowanie z wanny, zwłaszcza jeśli chcecie zachować funkcjonalność oraz wygodę. Choć w wielu przypadkach w łazience zmieściłaby się wanna, jednak kosztem innych rzeczy niezbędnych dla wygody użytkowników. Jeśli jednak zależy wam na tym, by wanna jednak znalazła się w łazience, można zmieścić ją, kosztem np. pralki, która stanąć może w innym pomieszczeniu.
Wybierając prysznic, zwróćcie uwagę na to, by można było swobodnie otwierać do niego drzwi. Dużym powodzeniem cieszą się z tego właśnie powodu kabiny prysznicowe o przesuwnych drzwiach.
Zobacz – Praktycznie urządzona łazienka na poddaszu
Mała łazienka w bloku i sposoby na jej optyczne powiększenie
fot. TILLA architects – Mieszkanie na warszawskim Ursynowie
Małe łazienki w bloku nie muszą wcale sprawiać przytłaczającego wrażenia. Jeśli odpowiednio zaaranżuje się przestrzeń, wówczas liczyć można, iż wizualnie problem ten zostanie rozwiązany, dzięki kilku trikom, które można zastosować. Najczęściej aranżując małe łazienki w bloku wykorzystuje się do tego celu lustra, z których pomocą liczyć można na optyczne powiększenie pomieszczenia. Poza tym warto zamontować rozmaite szklane, przezroczyste, czy półprzezroczyste elementy, które podobnie jak lustro wpłyną na optyczne zwiększenie wnętrza.
Zobacz również – Łazienka w stylu glamour w nowoczesnej odsłonie
Płytki, a może coś innego?
fot. INTER VIEW Architektura Wnętrz – Mieszkanie na warszawskiej Ochocie
W przypadku małych łazienek dobrym sposobem na aranżację wnętrza jest rezygnacja z płytek na ścianach oraz podłodze. Można ograniczyć się jedynie do położenia ich na ścianach narażonych na pochlapanie wodą i na większą ilość wilgoci, a zatem w okolicach zlewu i prysznica. W innych miejscach dobrze jest pozostawić ściany jedynie pokryte wodoodporną farbą lub też wodoodporną tapetą. Na podłogę zaś proponujemy odporne na wilgoć drewno, które będzie wyglądać bardzo efektownie. Jeśli jednak zdecydujecie się na kafle, lepszym wyborem będą te o małych rozmiarach. Duże kafle z wzorami mogą spotęgować poczucie ciasnoty w łazience, dlatego lepiej jest zastąpić je jasnymi i drobnymi płytkami ceramicznymi.
Kolory łazienki
fot. SNCE Studio – I_003 INTERIORS
Jak w przypadku każdego małego pomieszczenia, najlepszym pomysłem na małe łazienki w bloku jest wybór jasnej kolorystyki. Dotyczy to zarówno ścian i podłogi, jak i dodatków oraz mebli, które znajdą się w takiej łazience. Nie oznacza to, iż całość musi być biała i nudna – można śmiało pobawić się kolorem, a nawet delikatnie kontrastami, zrobić to trzeba jednak z rozwagą.
Zdjęcie główne – Patryk Kowalski – ul. Siedmiogrodzka