Starannie zaaranżowane wnętrza sprzyjają relaksowi i zapewniają przyjemną, odprężającą atmosferę. Dlatego w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się dekoracyjny filc na ścianę, który świetnie sprawdza się podczas wykańczania poszczególnych pomieszczeń. Jego niewątpliwą zaletą jest estetyczny, oryginalny wygląd, a także możliwość tworzenia dowolnych wzorów, kompozycji czy nawet logotypów. Warto poznać wszystkie cechy filcu, które wpływają na jego wszechstronność, a następnie zdecydować, czy sprawdzi się podczas wyposażania danego pomieszczenia.
Czym jest dekoracyjny filc na ścianę i kiedy warto go zastosować?
Podczas projektowania wnętrz wiele osób zapomina, że oryginalnie udekorowana ściana stanowi wyjątkowy element pomieszczenia, który przyciąga wzrok i dodaje aranżacji charakteru. Z kolei filc dekoracyjny to ozdoba, którą łatwo dopasujesz do swojego gustu, tworząc niepowtarzalny wystrój pokoju. Zwykle jest dostępny w wielu nowoczesnych kolorach i powstaje z różnych materiałów, takich jak:
- wełna — filc wełniany to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie jakość i poszukują materiałów na długie lata. Ze względu na swoją strukturę takie tekstylia zapewniają również dodatkową izolację termiczną i lepsze wygłuszenie pomieszczenia,
- poliester — wyróżnia się przede wszystkim dużą dostępnością kolorów, które są żywe i odporne na blaknięcie w wyniku działania intensywnych promieni słonecznych. Ponadto poliestrowy filc na ścianę jest miękki i łatwo poddaje się formowaniu,
- impregnowany poliester — cechuje się dodatkowym zabezpieczeniem wynikającym z pokrycia jednej strony lateksem łączącym włókna. Dzięki temu materiał jest sztywny i nierozciągliwy przy zachowaniu swojej miękkości. Charakteryzuje go większa wytrzymałość i odporność na promieniowanie UV oraz wilgotność.
Wysokiej jakości filc na ścianę dodaje pomieszczeniom charakteru — szczególnie w przypadku dobrze przemyślanych projektów. Ponadto jest niezwykle funkcjonalną ozdobą, która dodatkowo wygłusza wnętrze, zapewniając domownikom większy komfort.
Dekoracyjny filc, który zachwyca możliwością tworzenia trwałych i unikalnych kompozycji
Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów filc na ścianę wyróżnia się wytrzymałością, stając się zakupem na długie lata. Ponadto jest łatwy do utrzymania w czystości, co okazuje się bardzo ważne w przypadku osób zmagających się z alergiami. Warto również wspomnieć, że jedną z najciekawszych cech filcu jest możliwość tworzenia wyjątkowych kompozycji. Przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi materiał można docinać do wybranych kształtów i grubości. W efekcie każda taka dekoracja stanowi niepowtarzalny projekt i może wyrażać osobowość domowników lub przedstawiać logo marki w przypadku firmowych inwestycji.
Jak przebiega montaż filcu dekoracyjnego na ścianie?
Montaż filcowych dekoracji może wydawać się skomplikowany, ale w przypadku starannie wykończonych produktów przebiega sprawnie i bezproblemowo. Wygodną opcją jest znalezienie oferty z filcem w wersji samoprzylepnej. Taki materiał powinien wyróżniać się trwałym, ekologicznym klejem, który łatwo dopasuje się do ściany. Dzięki temu z montażem poradzi sobie nawet niedoświadczona osoba. Warto jednak pamiętać, że w przypadku bardziej skomplikowanych kompozycji należy wcześniej zmierzyć daną powierzchnię i sprawdzić przed przyklejeniem, czy wszystkie elementy do siebie pasują.