Połowa tego energooszczędnego, holenderskiego domu autorstwa Paul de Ruiter Architects wnosi się ponad krajobrazem w formie szklanego pudełka, podczas gdy druga połowa zlokalizowana jest podziemią, poniżej tafli wody.
Pochodząca z Amsterdamu firma architektoniczna Paul de Ruiter Architects otrzymała zlecenie, by zaprojektować dom, który zapewniałby wygodne użytkowanie w trakcie całego roku, jednocześnie minimalizując zużycie energii i wpływ na otoczenie. Klientowi zależało na willi prostej, a jednocześnie spektakularnej.
Górna część domu wydaje się być zawieszona nad krajobrazem. Na uwagę zasługuje tutaj również stalowa rama w kształcie litery V znajdująca się na jednym końcu i szklane pudełko na drugim, zawierające schody prowadzące do części podziemnej.
W części górnej znajduje się główna część ziemna, kuchnia, trzy sypialnie łazienki oraz przestrzeń wielofunkcyjna. Poszczególne przestrzenie oddzielone zostały przy pomocy szklanych drzwi.
Pod ziemią znalazła się natomiast część położona prostopadle do górnej przestrzeni, gdzie znajdziemy zarówno duży garaż, spiżarnię, jak i łazienkę oraz biuro. Duże okno na jego końcu zapewnia zapierający dech w piersiach widok na pobliskie jezioro.
>>>Zobacz również: Te Hana Farmhouse autorstwa S3 Architects
Właściciele zasadzili wokół domu 71 000 tysięcy młodych drzew, które osłaniać będą willę oraz stworzyli staw ponad podziemną częścią budynku.
W domu zastosowane zostały różnego rodzaju technologie energooszczędne takie, jak chociażby fotowoltaiczne panele czy specjalny ekran wbudowany w fasadę, który może zostać w dowolnym momencie rozwinięty, chroniąc przed słońcem i tworząc przestrzeń umożliwiającą wentylację. Drewno z prywatnego lasu używane będzie tutaj do ogrzewania wody. Planowana jest także budowa wiatraków generujących energię.
Architekci: Paul de Ruiter Architects
Lokalizacja: Holandia
Via: Dezeen.com